Ολοκληρώθηκε το Grand Prix τζούντο της Τυνησίας

Συνολικά μετείχαν αθλητές από 24 κράτη από τις 5 ηπείρους

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Grand Prix του τζούντο της Τυνησίας.

Συνολικά μετείχαν αθλητές από 24 κράτη από τις 5 ηπείρους, αναδεικνύοντας το τουρνουά ως ένα παγκόσμιο αθλητικό γεγονός.

• Αθλητής της αγωνιστικής

Την τελευταία ημέρα πρόσωπο της αγωνιστικής ήταν ο Μπεν Φλέτσερ, ο οποίος κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε Grand Prix για την Ιρλανδία.

Με ένα εντυπωσιακό Uchi mata στον ημιτελικό, πέταξε έξω τον Αλγερινό Λιέ Μπουακούμπ.

Στον τελικό έπαιξε εναντίον του Ραμαζάν Μουσλουγκένοφ από τη Ρωσία.

Μετά από ένα κλειστό αγώνα ο Ιρλανδός τζουντόκα κατάφερε να επικρατήσει με Waza-ari.

Αυτό σήμαινε ότι για πρώτη φορά θα ακουγόταν ο ιρλανδικός εθνικός ύμνος μέσα σε μια μεγάλη αίθουσα τζούντο.

«Είναι σπουδαίο για το Ιρλανδικό τζούντο. Είναι το πρώτο μου χρυσό σε Grand Prix. Υπάρχουν ακόμα μικρά πράγματα στα οποία πρέπει να δουλέψω και το ξέρω. Αλλά συνολικά είμαι πραγματικά χαρούμενος», είπε ο Ιρλανδός τζουντόκα.

• Η αθλήτρια της ημέρας

Η Μάο Ιζούμι ήταν η αθλήτρια της αγωνιστικής.

Η Γιαπωνέζα τζουντόκα από την αρχή έδειξε απόλυτη αγωνιστική κυριαρχία, καθώς νίκησε κάθε αντίπαλο με Ippon, όπως στον ημιτελικό της Ρωσίδα, Νικιφόροβα.

Στον τελικό συναντήθηκε με την Κάρεν Στέβενσον από την Ολλανδία, που δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί την αθλητική ικανότητα της Ιζούμι.

Με μια λαβή Ouchi gari, η Γιαπωνέζα πήρε τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

Ήταν το μοναδικό χρυσό για την Ιαπωνία, που έσωσε την τιμή της πατρίδας του τζούντο στο Grand Prix της Τύνιδας.

• Μετάλλιο για την Τυνησία

Για τους οικοδεσπότες η μεγάλη στιγμή ήταν στην κατηγορία άνω των 78 κιλών των γυναικών.

Η τοπική ηρωίδα Νιχέλ Τσιχρουχού δεν τους απογοήτευσε.

Στον μικρό τελικό νίκησε της Σλοβένα, Αναμαρί Βέλενσεκ κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο και προσθέτοντας την πατρίδα της στον μακρύ κατάλογο των χωρών που ανέβηκαν στο βάθρο.

Ήταν μια μεγάλη προσωπική στιγμή για την τζουντόκα από την Τυνησία.

«Ήταν μεγάλη τιμή για την Τυνησία αυτή η διοργάνωση. Όταν αγωνίζεσαι στη χώρα σου είναι ξεχωριστό. Αν και ήλπιζα να πάρω το χρυσό μετάλλιο, λόγω κάποιων λαθών, έχασα έναν αγώνα. Πιστεύω ότι θα πάω καλύτερα στο μέλλον. Όταν παλεύεις στην Τυνησία, είναι διαφορετικό από το παλεύεις σε μια άλλη χώρα. Ελπίζω ότι σε μελλοντικές διοργανώσεις θα κερδίσω και άλλα μετάλλια», είπε η τζουντόκα απο την Τυνησία.

Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία πήγε στην Μαρίνα Σλούτσκαγια από τη Λευκορωσία, που κέρδισε με Ippon την Μπεατρίζ Σόουζα από τη Βραζιλία.

• Στην μεγάλη κατηγορία των ανδρών, την άνω των 100 κιλών ο Ουκρανός Ολεξάντερ Γκορδιένκο, νίκησε τον Γιαβάντ Μαχτζουμπ από το Ιράν, με waza ari.

• Η κίνηση της ημέρας

Η κίνηση της ημέρας ήρθε στον τελικό της κατηγορίας έως 90 κιλά των αντρών.

Ο Ισλάμ Μπορμπάγεφ από το Καζαστάν νίκησε με ένα αστραπιαίο Tai Otoshi τον ασημένιο παγκόσμιο πρωταθλητή Κρίστιαν Τοθ, από την Ουγγαρία.