EventsEvents

Γκραν σλαμ Ντύσελντορφ: Ήττα-σοκ για Μπέικερ στον τελικό των 90 κιλών

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Ο Ιάπωνας Ολυμπιονίκης έχασε στον τελικό της κατηγορίας του από τον Ρώσο αντίπαλό του

Έκπληξη μεγατόνων στην τρίτη ημέρα του γκραν σλαμ του τζούντο στο Ντύσελντορφ.

Αν και όλοι περίμεναν την επιστροφή στο world tour του Ιάπωνα Ολυμπιονίκη Μασού Μπέικερ να συνοδευθεί από το χρυσό μετάλλιο στα 90 κιλά, οι προσδοκίες τους διαψεύστηκαν.

Ο Μιχαήλ Ιγκολνίκοφ αποδείχθηκε σκληρότερος του αναμενομένου και με ένα συγκλονιστικό ιπόν ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Και βέβαια ο Ρώσος τζουντόκα κέρδισε με το σπαθί του τον τίτλο του Αθλητή της Ημέρας, καθώς έδειξε πως με καλό τζούντο όλοι μπορούν να πανηγυρίσουν στο τατάμι.

«Ο Μπέικερ είναι ένας Ολυμπιονίκης, είναι ένας σπουδαίος τζουντόκα. Όμως δεν φοβήθηκα, έβγαλα τον καλύτερό μου εαυτό και είμαι πολύ χαρούμενος. Έκανα το ίδιο σε όλους τους αγώνες μου. Δεν έχει διαφορά αν είναι παγκόσμιος πρωταθλητής απέναντί μου ή Ολυμπιονίκης, εγώ κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ. Είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα», δήλωσε ο θριαμβευτής των 90 κιλών.

Πρώτο χρυσό της χρονιάς για τη Σάρα Ασαχίνα. Η Γιαπωνέζα πρωταθλήτρια αναδείχθηκε Αθλήτρια της Ημέρας, αποκλείοντας με ιπόν τη Γερμανίδα Σαμίρα Μπουιζγκαρίν. Σίγουρα τώρα, ο επόμενος στόχος της Ασαχίνα είναι ένας ακόμη παγκόσμιος τίτλος στο Μπακού.

Μιλώντας για το πώς αισθάνεται, η Ασαχίνα δήλωσε: «Είμαι χαρούμενη, γιατί είναι ο πρώτος μου αγώνας για το 2018. Ήταν και οι γονείς μου στο κοινό, μου δίνουν πολλή δύναμη και το εκτιμώ αυτό».

Στην κατηγορία κάτω των 100 κιλών των ανδρών ο Βαρλάμ Λιπαρτελιάνι απέδειξε γιατί στη χώρα του και όχι μόνο θεωρείται σύμβολο του τζούντο.

Ο Γεωργιανός πήρε το χρυσό και ανέβηκε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία του.

Επικρατώνας με ιπόν του νικητή του γκραν σλαμ της Τύνιδας Ιρλανδού Μπεν Φλέτσερ, ο Λιπαρτελιάνι έκανε επίδειξη ικανοτήτων, ενώ στη συνέχεια έδειξε πόσο προσγειωμένος είναι, καθώς υπέγραψε αυτόγραφα για νεαρούς φίλους του τζούντο.

Το χρυσό μετάλλιο του το απένειμε ο προσκεκλημένος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο και πρώην διηπειρωτικός πρωταθλητής του κατς (WWE) Άντονι Καρέλι.

Στην κατηγορία κάτω των 78 κιλών των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Ρουίκα Σάτο. Η Γιαπωνέζα πρωταθλήτρια είχε κάνει λίγο νωρίτερα στα ημιτελικά της κατηγορίας ένα δυνατό τάι οτόσι ιπόν εναντίον της Βρετανίδας Νάταλι Πάουελ, χαρίζοντάς μας το στιγμιότυπο της τρίτης ημέρας του τουρνουά.

Η κίνηση της ημέρας έρχεται από τον Ζόρζε Φονσέκα. Ο Πορτογάλος τζουντόκα αντιμετώπισε τον Βέλγο Τομά Νικοφόροφ στην κατηγορία κάτω των 100 κιλών των ανδρών και σκόρπισε τον ενθουσιασμό με ένα εντυπωσιακό οσότο γκάρι, ενώ ανάγκασε μέχρι και τον αντίπαλό του να του δώσει συγχαρητήρια μετά τον αγώνα.