Grand Prix Τζούντο: Ρωσικές πρωτιές στο Εκατερίνμπουργκ

Από Euronews

Ο Γιαπωνέζος παγκόσμιος πρωταθλητής Άμπε Χιφούμι ήταν το πρόσωπο της ημέρας

Στο Εκατερίνμπουργκ της Ρωσίας, μεταφέρθηκε το ενδιαφέρον της παγκόσμιας σειράς των Grand Prix της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο.

-Ο Γιαπωνέζος παγκόσμιος πρωταθλητής Άμπε Χιφούμι ήταν το πρόσωπο της ημέρας.

Στην κατηγορία έως 66 κιλά των αντρών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, νικώντας στον τελικό τον Ρώσο Γιακουμπ Σμαίλοφ.

«Ήξερα ότι στον τελικό, ο Ρώσος αντίπαλός μου ήταν πολύ δυνατός. Και ήξερα ότι είχε κίνητρο καθώς πέρυσι έγινα παγκόσμιος πρωταθλητής. Αλλά ήμουν ικανός και κατάφερα να τον κερδίσω. Αυτό μου δίνει μεγάλη εμπιστοσύνη για τους επόμενους αγώνες» είπε ο Χιφούμι.

-Η χάλκινη Ολυμπιονίκης και τρεις φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Τέλμα Μοντέιρο, από την Πορτογαλία, ήταν η πρωταγωνίστρια στα έως 57 κιλά των γυναικών.

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση η Μοντέιρο επικράτησε της χρυσής νικήτριας του Grand Prix στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, Λιν Τσεν Λινγκ, από την Ταϊπέι. Αυτή παραδόξως ήταν η πρώτη επιτυχία της 32χρονης κοπέλας από την Πορτογαλία, στην παγκόσμια σειρά Grand Prix της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο, από το 2015.

«Αισθάνομαι υπέροχα, είμαι πολύ χαρούμενη. Από τους Ολυμπιακούς Αγώνες και μετά, δεν αισθανόμουν καλά, αλλά σήμερα έχω την αίσθηση ότι έδειξα την πραγματική Τέλμα να αγωνίζεται και πάλι. Δεν ήθελα να χάσω αυτό το συναίσθημα και είμαι χαρούμενη που ήμουν σε θέση να δώσω τα πάντα πάνω στο τατάμι», είπε η Μοντέιρο.

-Στα έως 73 κιλά των αντρών, νικητής ήταν ο Τσεντ Τσογκμπατάρ από τη Μογγολία. Στον τελικό επικράτησε του Αρμένιου Φερνινάντ Καραπετιάν.

-Στην κατηγορία έως 52 κιλά των γυναικών τα πράγματα ήταν ομαλά. Η νικήτρια του Παγκόσμιου Μάστερ, Ναταλία Κουζιούτινα από τη Ρωσία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και αγωνιζόμενη εντός έδρας, νίκησε την τέσσερις φορές κάτοχο χρυσού μεταλλίου σε Grand Prix, την Βραζιλιάνα, Έρικα Μιράντα.

-Στην κατηγορία έως 48 κιλά των γυναικών, το μεγάλο όνομα ήταν η ολυμπιονίκης Πάουλα Παρέτο από την Αργεντινή. Όμως η τελική πρωταγωνίστρια και νικήτρια του χρυσού, ήταν η Γιαπωνέζα, Έντο Χιρόμι.

-Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Ρώσο Αμπνουλχάιλοφ. Με ένα απίστευτο Ko Soto Gari κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα έως 66 κιλά των αντρών. Μια λεπτή τέλεια εκτελεσμένη κίνηση και το χάλικνο μετάλλιο πολύ απλά πήγε στον Ρώσο τζουντόκα.