Πρωταθλήτρια Γερμανίας η Μπάγερν Μονάχου

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «χάλασε το πάρτι» για την Μάντσεστερ Σίτι για την κατάκτηση και μαθηματικά του τίτλου στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ καθώς έκανε τη ανατροπή και κέρδισε με 3-2.

Πρωταθλήτρια Γερμανίας αναδείχθηκε η Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Γιουπ Χάινκες νίκησε 4-1 στο Άουγκσμπουργκ και κατέκτησε το 28ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και το 6ο στη σειρά, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του. Αρχικά η Μπάγερν βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ αλλά απάντησε ο Τολισό και ο Χάμες Ροντρίγκες, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν οι Ρόμπεν και Βάγκνερ διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάλασε το πάρτι που σχεδίαζε η Μαντσεστερ Σίτι για την κατάκτηση του τίτλου νίκωντάς την με 3-2 και ενώ στο ημίχρονο οι «πολίτες» ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Με νίκη η Μάντσεστερ Σίτι θα κατακτούσε και μαθηματικά τον τίτλο αλλά ο Πολ Πογκμπά έφερε τα πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας με δυο γκολ.

Αήττητη για 38 σερί αγωνες του ισπανικού πρωταθλήματος παραμένει η Μπαρτσελόνα ισοφαρίζοντας το ιστορικό ρεκόρ της Ρεάλ Σοθιεδάδ απ' τη σεζόν 1979-1980, αφου νίκησε 3-1 τη Λεγανές στο Καμπ Νοου, με χατ τρικ του Μέσι.