EventsΕκδηλώσειςΠοντάκαστ

Γιουρόπα Λιγκ: Άτλέτικο Μαδρίτης-Μαρσέιγ στον τελικό

Δημοσιεύθηκε

Δραματική πρόκριση στην παράταση για τους Γάλλους

Η Ατλετίκο Μαδρίτης με το ισχνό 1-0 επί της Άρσεναλ έγινε η πρώτη ομάδα χρονικά που εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του Γιουρόπα Λίγκ.

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πέτυχε ο Ντιέγκο Κόστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στον τελικό, που θα διεξαχθεί στην Λυών η ισπανική ομάδα θα βρει απέναντί της την Μαρσέιγ του Κώστα Μήτρογλου.

Με απόντα τον Έλληνα επιθετικό, λόγω τραυματισμού, η γαλλική ομάδα τα βρήκε σκούρα στην Αυστρία απέναντι στην Σάλτσμπουργκ.

Οι Αυστριακοί κέρδισαν με 2-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού ισοφαρίστηκε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη ο Ρονάλντο με κεφαλιά έβαλε γκολ για την Μαρσέιγ και την οδήγησε στον τελικό