Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παύλος Κοντίδης

Πνευματικά Δικαιώματα ΚΥΠΕ
Από Μάριος Ιωάννου

Για πρώτη φορά στην καριέρα του στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης ο Κύπριος Ολυμπιονίκης στο Laser

Στα 28 του χρόνια ο Παύλος Κοντίδης στέφθηκε το Σάββατο, στη Γαλλία Πρωταθλητής Ευρώπης, για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, ήταν ένας τίτλος που έλειπε από την χρυσή συλλογή του, στην οποία προστέθηκαν τον περασμένο Σεπτέμβριο ο τίτλος του Παγκόσμιου Πρωταθλητή και το Νο1 της Παγκόσμιας Κατάταξης των σκαφών τύπου Laser, ενώ πριν δεκατρείς μήνες είχε κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο του Hyeres, για πρώτη φορά.

«Είναι μια πολύ μεγάλη επιτυχία που ήρθε μέσα από σκληρή δουλειά και ήταν απότοκο της βελτίωσης και της ανοδικής πορείας που σημειώνεται φέτος από αγώνα σε αγώνα» σημειώνει από τη Γαλλία ο Κοντίδης, ο οποίος έως τώρα ήταν δύο φορές χάλκινος σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (2017 και 2009).

«Ήξερα ότι η πρωτιά ήταν εφικτός στόχος που τελικά επετεύχθη, παρά τα μικρά λάθη που έγιναν μέσα στον αγώνα» προσθέτει ο ιστιοπλόος του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού.

Στον αγώνα που φιλοξενήθηκε στην πόλη La Rochelle, στις ακτές του Ατλαντικού, μετείχε η αφρόκρεμα των Laser από όλο τον κόσμο και συνολικά 168 αθλητές.

O 28χρονος Ολυμπιονίκης ξεκίνησε δυναμικά και μετά τις έξι πρώτες, προκριματικές ιστιοδρομίες ήταν δεύτερος ευρωπαίος – ισόβαθμος με τον πρωτοπόρο, Γερμανό Buhl. Έτσι μπήκε στον «χρυσό» στόλο για ακόμα έξι ιστιοδρομίες.

Πέρασε μόνος πρώτος ευρωπαίος την Παρασκευή (11/05), θέση που διατήρησε το Σάββατο (12/05), όπου έγινε μόνο μια ιστιοδρομία στην οποία ήταν 33ος. Πίσω του έμεινε ο Βρετανός MichaelBeckettμε ένα βαθμό ποινής περισσότερο και τρίτος στην κατάταξη των ευρωπαίων ήταν ο Σουηδός Stalheim.

Στη γενική κατάταξη ο Κοντίδης ήταν τρίτος πίσω από τον Αυστραλό Wearnκαι το Νεοζηλανδό Meech. Είχε την ατυχία να ακυρωθεί σε μια ιστιοδρομία στα αρχικά στάδια του αγώνα για άκυρη εκκίνηση.

Με ανάρτηση του στο τουίτερ ο Πρόεδρος της Κύπρου Νίκος Αναστασιάδης συνεχάρη τον πρωταθλητή Ευρώπης.

O Κοντίδης επέστρεψε στην Κύπρο το βράδυ της Κυριακής και ακολούθως θα μεταβεί στην Κροατία για το επόμενο στάδιο της προετοιμασίας του, ενόψει των Μεσογειακών Αγώνων της Ταραγόνα τον Ιούνιο και του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Aarhus τον Αύγουστο, όπου θα δοθούν και οι πρώτες κάρτες πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.