NBA: Οι Γουόριορς «λύγισαν» τον Λεμπρόν

Από Konstantinos Tsellos

Οι «Πολεμιστές» έκαναν το 1-0 στην σειρά των τελικών αφού πρώτα κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση απέναντι στους Καβς του Λεμπρόν που «έπαιζε» μόνος του

Σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, οι Γουόριορς επικράτησαν 124-114 των Καβαλίερς στο Όκλαντ και έκαναν το 1-0 στην σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Οι «Πολεμιστές» με ηγέτη τον Στεφ Κάρι, που πέτυχε 26 πόντους και έδωσε 9 ασίστ, και άξιους συμπαραστάτες τους Κέβιν Ντουράντ και Κλέι Τόμπσον με 26 πόντους και 24 πόντους αντίστοιχα, είχαν τα ηνία του ματς αλλά δεν κατόρθωσαν να χτίσουν διαφορά.

Υπεύθυνος για αυτό ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς. Ο «Βασιλιάς» βρέθηκε σε τρομερή βραδια, πέτυχε 51 πόντους απέναντι στη «ντριμ τιμ» των Γουόριορς, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να πάρει μόνος του το ματς.

Οι Καβαλίερς με 24 πόντους του «βασιλιά» στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν να προηγούνται με έντεκα πόντους (40-51), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Κάρι στο τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισαν (56-56).

Με διαδοχικά τρίποντα από Γκριν και Κάρι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 100-94 στα 4:39 για το τέλος, αλλά το Κλίβελαντ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Λεμπρόν με φοβερό γκολ-φάουλ στα 50’’ έφερε την ομάδα του μπροστά (102-104).

Ο Λεμπρόν σκόραρε αμέσως με προσωπική προσπάθεια, ο Στεφ Κάρι απάντησε με γκολ-φάουλ (107-106) αφήνοντας 23,5’’ στους Καβαλίερς για τη νίκη.

Ο Χιλ είχε την ευκαιρία για δύο βολές νίκης στα 4,5’’, αλλά ευστόχησε μόνο στην πρώτη. Παρότι ο Σμιθ πήρε τη ριμπάουντ δεν έκανε σουτ αλλά βγήκε προς τα έξω και οι «Καβς» έχασαν την ευκαιρία να σπάσουν την έδρα των πρωταθλητών κάνοντας απανωτά λάθη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση οι Γουόριορς με καλύτερη ψυχολογία και περισσότερες λύσεις άρχισαν με ένα σερί 9-0 και έφτασαν στη νίκη. Το δεύτερο ματς θα γίνει ξημερώματα της Δευτέρας και πάλι στο Όκλαντ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αμέσως μετά το τέλος του γώνα άρχισαν να πέφτουν βροχή τα tweets για την εντυπωσιακή εμφάνιση του Λεμπρόν που όμως καταδικάστηκε σε ήττα εξαιτίας των λαθών των συμπαικτών του. Μάλιστα, ο τούρκος σέντερ των Νιου Γιορκ Νικς Ενές Καντέρ ανέβασε ένα gif από παλιά ελληνική ταινία με πρωταγωνιστή τον Θανάση Βέγγο, υποστηρίζοντας ότι αυτή είναι η εικόνα που επικρατεί στα αποδυτήρια των Καβαλίερς...