Πόλο: Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός

Από Euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν της Μπαρτσελονέτα στη Γένοβα και θα διεκδικήσουν το τρόπαιο για τέταρτη φορά στην ιστορία τους

Το όνειρο της επιστροφής στην κορυφή της Ευρώπης «αγγίζει» η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν 6-4 της Μπαρτσελονέτα, στον ημιτελικό του final-8 που διεξάγεται στη Γένοβα, και εξασφάλισαν θέση στον τελικό του Champions League.

Στον τελικό του Σαββάτου (9/6, 21:30), ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την γηπεδούχο Προ Ρέκο, που επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό της Γιουγκ με 9-8.

Το ματς

Οι «ερυθρόλευκοι», αν και δεν ήταν παραγωγικοί στην επίθεση, στηρίχθηκαν στην εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία, ιδιαίτερα στον παίκτη λιγότερο (3/11 είχε η ισπανική ομάδα).

Η άμυνα σε συνδυασμό με την εμπειρία και την αποφασιστικότητά τους στην τελευταία περίοδο, χάρισαν τη νίκη στην όμάδα του Θοδωρή Βλάχου.

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν νευρικές και στην πρώτη περίοδο κατάφεραν να σκοράρουν μόλις μία φορά, σε επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο ρυθμός «άνοιξε» στη συνέχεια κι αυτό φάνηκε να ευνοεί τον Ολυμπιακό, ο οποίος με εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστή ξανά τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά (γκολ και ασίστ στην κόντρα ) κατάφερε να προηγηθεί 3-1 στα μέσα του δεύτερου οκταλέπτου.

Η Μπαρτσελονέτα ωστόσο αντέδρασε και ισοφάρισε 3-3, χάρη σε μακρινό σουτ του Γρανάδος και γκολ του Φελίπε Περόνε στον παίκτη παραπάνω.

Οι άμυνες «έσφιξαν» εκ νέου στην τρίτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να βρει λύσεις. Ο Μουρίκης κέρδισε με ωραία ενέργεια πέναλτι από τον Μουνάριθ, ο Γούνας ευστόχησε, αλλά οι διαιτητές χρέωσαν παράβαση στον διεθνή περιφερειακό και ακύρωσαν το γκολ.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, πριν ο Μπούσλιε βρει δίχτυα σε κόντρα, 1΄22΄΄ πριν τη λήξη του οκταλέπτου, και ξαναδώσει προβάδισμα στους Πειραιώτες. Οι Ισπανοί «απάντησαν» άμεσα με τον Βρλιτς και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (4-4) στην τελευταία περίοδο.

Ο Γιάννης Φουντούλης σκόραρε με παίκτη παραπάνω, 4΄41΄΄ πριν τη λήξη, ενώ λίγο αργότερα ο Μπούσλιε είχε δοκάρι από κοντά, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ελληνική ομάδα.

Ο Πάβιτς όμως ήταν ανίκητος και οι Καταλανοί εκδήλωσαν βιαστικά τις κρίσιμες επιθέσεις.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τελευταία του επίθεση στα 37΄΄, «ροκάνισε» το χρόνο και στο φινάλε ο Ομπράντοβιτς μπήκε σε θέση φουνταριστού και με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ «σφράγισε» τη νίκη των πρωταθλητών Ελλάδας, διαμορφώνοντας το τελικό 6-4.

Ο Ολυμπιακός προκρίνεται στον τελικό της μεγαλύτερης ευρωπαϊκής διοργάνωσης του πόλο για τέταρτη φορά στην ιστορία του. Μετράει δυο κατακτήσεις (2001, 2002) και μια ήττα το 2016 από τη Γιουγκ.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 1-1, 3-0

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Μπούσλιε (π.π.), 1-1 Μάγιαρακ (π.π.), 2-1 Γενηδουνιάς (π.π.), 3-1 Γούνας (κόντρα), 3-2 Γρανάδος (περιφέρεια), 3-3 Περόνε (π.π.), 4-3 Μπούσλιε (κόντρα), 4-4 Βρλιτς (π.π.), 5-4 Φουντούλης (π.π.), 6-4 Ομπράντοβιτς (φουνταριστός).

Ο Ολυμπιακός είχε 3/8 με παίκτη παραπάνω, 0/1 πέναλτι, 1 γκολ από θέση φουνταριστού και 2 στην κόντρα. Η Μπαρτσελονέτα είχε 3/11 με παίκτη παραπάνω και ένα γκολ από την περιφέρεια.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκε ο Μουνάριθ, 3΄07΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Κόριζνα (Πολωνία), Μαργκέτα (Σλοβενία)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Τσους Μαρτίν): Λόπεθ, Φαμέρα, Γρανάδος 1, Μουνάριθ, Βρλιτς 1, Λαρούμπε, Πάουλ, Φερνάντεζ, Ταχούλ, Περόνε 1, Μάγιαρακ 1, Μπούστος, Λινάρες