This content is not available in your region

Μουντιάλ 2018: Προκρίθηκαν Βραζιλία και Ελβετία

euronews_icons_loading
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Βραζιλία δεν άφησε περιθώρια απέναντι στην Σερβία και χωρίς μεν να προσφέρει πλούσιο θέαμα αλλά με ουσία στο παιχνίδι της, νίκησε με 2-0 και προκρίθηκε στους 16 της διοργάνωσης και μάλιστα ως πρώτη από τον Ε Όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, για να αντιμετωπίσει την ερχόμενη Δευτέρα το Μεξικό.

Ο Παουλίνιο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και ο Τιάγκο Σίλβα εκείνος που σφράγισε την επικράτηση της «σελεσάο», πετυχαίνοντας γκολ σε ένα σημείο όπου είχε ανεβάσει απόδοση η Σερβία επιδιώκοντας την ισοφάριση.

Μαζί με την Βραζιλία στα νοκ άουτ παιχνίδια προκρίθηκε και η Ελβετία, που πάντως δεν μπόρεσε να νικήσει την Κόστα Ρίκα αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, σε ένα θεαματικό παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίωρο η Κόστα Ρίκα είχε δύο δοκάρια, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα η Ελβετία έκανε το 1-0 με τον Τζεμάιλι. Στο ξεκίνημα του β' μέρους ο Γουάστον με κεφαλιά ισοφάρισε.

Η Ελβετία είχε δοκάρι με τον Γιόζιπ Ντρμιτς στο 78' και προηγήθηκε με τέρμα του ίδιου παίκτη πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο η Κόστα Ρίκα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μπράιαν Ρούις που κέρδισε ο Τζόελ Κάμπελ, με την μπάλα να χτυπά αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι, ακολούθως στην πλάτη του τερματοφύλακα Γιαν Ζόμερ και τελικά να καταλήγει στα δίχτυα.

Η Ελβετία στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την πρώτη του ΣΤ' Ομίλου Σουηδία.

Μουντιάλ 2018: Δάκρυα για την αποκαθήλωση της Γερμανίας

Δάκρυα για τους γερμανούς φιλάθλους λίγα λεπτά μετά την αποκαθήλωση της Εθνικής τους ομάδας, που πλέον δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πριν 4 χρόνια στα γήπεδα της Βραζιλίας.

Ο αποκλεισμός της «Νασιοναμανσαφτ» είναι αναμφισβήτητα η μεγαλύτερη έκπληξη της διοργάνωσης. Όχι όμως για όλους. Ενας οπαδός σχολίασε: «Ήταν κάτι πραγματικά λυπηρό αλλά αξίζανε να αποκλειστούν. Η προετοιμασία ήταν κάκιστη αυτή τη φορά. Ελπίζω να τους γίνει μάθημα ώστε να προετοιμάζονται καλύτερα τις επόμενες φορές. Όπως έπαιξαν, άξιζαν να βρεθούν εκτός διοργάνωσης και το λέω εγώ που είμαι Γερμανός».

Ένας νεαρός αναφέρει: «Δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που έχασαν. Κατέγραφα κάθε φάση Κατέγραψα τόσες πολλές αλλά καμία από αυτές δεν έγινε δυστυχώς γκολ». Μια κοπέλα προσθέτει: «Η ομάδα δεν πάλεψε, ούτε καν όταν δέχθηκε το πρώτο τέρμα. Ήταν ένα κακό παιχνίδι».

Για «Εφιάλτη» και «Ιστορικό Κάζο» κάνουν λόγο τα γερμανικά ΜΜΕ ενώ μέχρι και ο Γκάρι Λίνεκερ έσπευσε να ανασκευάσει την θρυλική δήλωσή του ότι το ποδόσφαιρο είναι ένα απλό παιχνίδι που παίζουν 22 παίκτες και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί, τονίζοντας ότι αυτή η εκδοχή ανήκει στο... χρονοντούλαπο της ιστορίας.