Μουντιάλ: Η Γαλλία περνάει στους «οκτώ» με 4-3 επί της Αργεντινής

Μουντιάλ: Η Γαλλία περνάει στους «οκτώ»  με 4-3 επί της Αργεντινής

Στους οκτώ η Γαλλία!

Η Γαλλία στους οκτώ.

Σε ένα επικό ματς, η Γαλλία νίκησε 4-3 την Αργεντινή και πέρασε στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

Οι «τρικολόρ» έφτασαν δίκαια στην προκριση με έναν Εμπαπέ να κάνει ματς καριέρας.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Αντουάν Γκριεζμάν στο 13' -στο οποίο υπέπεσε ο Μάρκος Ρόχο ανατρέποντας τον Κιλιάν Εμπαπέ - άνοιξε το σκορ για τους «μπλε».

Στο 41' ο Ντι Μαρία με ασύλλητπο σουτ από τα 30 μέτρα ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 48' ο Μερκάδο βαζει την Αργεντινή μπροστά στο σκορ, αλλά στο 57' ο Παβάρντ ισοφάρισε σε 2-2, στο 64' ο Εμπαπέ κανει την ανατροπή στην ανατροπή για το 3-2 και στο 68' ο ίδιος διαμόρφωνει το 4-2.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέρχιο Αγουέρο κάνει το 4-3 που δεν είναι ωστόσο αρκετό για να περάσει η Αργεντινή στους οκτώ και πλέον είναι αυτή που αποχαιρετά το Μουντιάλ.

Η καλύτερη ομάδα πέρασε στην 8άδα και η Αργεντινή οφείλει με τη σειρά της να κοιτάξει την επόμενη μέρα.