Μέγας ΠΑΟΚ: Πρόκριση με νίκη και στην Ελβετία

Πνευματικά Δικαιώματα EPA/GEORGIOS KEFALAS

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε και στη Βασιλεία της ομώνυμης ομάδας με 3-0 και πήρε την πρόκριση για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.

Ό,τι όνειρα μπορούσαν να κάνουν οι παίκτες της Βασιλείας για πρόκριση στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League μετά το εκτός έδρας γκολ που πέτυχαν στην Τούμπα, αποδείχθηκαν μάταια.

Βαρέλα, Πρίγιοβιτς και Ελ Καντουρί άφησαν... σύξυλους τους Ελβετούς που φάνηκε πως το γκολ που πέτυχαν στην Τούμπα ήταν απλά ένα στιγμιαίο λάθος του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε και στην ελβετική πόλη με 3-0 και τώρα περιμένει στην Τούμπα τη Σπαρτάκ Μόσχας για να επαναλάβει το κατόρθωμά του.

Κι αν οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι απέναντι σε μια ομάδα που, όπως φάνηκε, ποιοτικά δεν ήταν αντάξιά τους, ήταν το γρήγορο γκολ του Βαρέλα που τους έλυσε τα πόδια. Το εύστοχο πλασέ του αμυντικού του ΠΑΟΚ μόλις στο 8ο λεπτό έπειτα από κόρνερ του Πέλκα ήταν αυτό που χρειαζόταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης για να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Θα μπορούσε κανείς να πει πως το γκολ του Βαρέλα ήταν εύκολο. Κόρνερ, η άμυνα αδρανεί, προβολή και 0-1. Όμως το 0-2 ήταν αντιπροσωπευτικό της διαφοράς μεταξύ των δύο ομάδων στα 180 λεπτά που κοντραρίστηκαν. Λίγο μετά το 52ο λεπτό, ο Σέρβος στράικερ βρήκε ορθάνοιχτη την άμυνα των Ελβετών έπειτα από ελεύθερο του Πασχαλάκη σε μια φάση που ούτε στην... προπόνηση δεν επιτρέπεται να γίνεται και λόμπαρε τον Όμλιν για το 0-2.

Αντίστοιχο πάρτι έγινε και στο 60ό λεπτό και στη φάση του 0-3. Ο Μαουρίσιο έδωσε αριστερά για τον Πέλκα κι αυτός, αντί να κάνει σέντρα, έκανε... βόλτες μέσα στην περιοχή της Βασιλείας. Αφού έφτασε στο ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, άφησε τη μπάλα στον Ελ Καντουρί κι αυτός με ένα ξερό σουτ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της «ασπρόμαυρης» πρόκρισης.