Στα πλέι-οφ του Champions League ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Ο ΠΑΟΚ στα πλέι-οφ θα αντιμετωπίσει την Μπενφίκα και η ΑΕΚ την Βιντεότον από την Ουγγαρία

Στα πλέι-οφ του Champions League προκρίθηκε η ΑΕΚ μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Σέλτικ στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

Η Ένωση ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς, μόλις στο 6', με 1-0 με γκολ του Γκάλο και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Λιβάγια, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Οι σκωτσέζοι μείωσαν στο 78 λεπτό με τον Σινκλέρ και αυτό ήταν το μόνο που κατάφεραν, καθώς στα λεπτά που έμειναν η ΑΕΚ κράτησε το πολύτιμο 2-1 και πήρε μια μεγάλη πρόκριση, που της δίνει ελπίδες να μπει στους ομίλους του Champions League.

Μεγάλη πρόκριση και για τον ΠΑΟΚ στα πλει-οφ του του φετινού Champions League. Ο δικέφαλος της Θεσσαλονίκης πήρε λευκή ισοπαλία με 0-0 στη Μόσχα από τη Σπαρτάκ και σε συνδυασμό με το νικηφόρο αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού στη Τούμπα, πήρε το «πανάκριβο» εισιτήριο της πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Μόσχα για να υπερασπιστεί το 3-2 του πρώτου αγώνα και κατάφερε να φύγει απο το γήπεδο της Σπαρτάκ Μόσχας με το επιθυμητό αποτέλεσμα, το οποίο του δίνει ελπίδες για να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Champions League.