Europa League: Στους ομίλους Απόλλων και ΑΕΚ Λάρνακας - Εκτός ο ΑΠΟΕΛ

Πνευματικά Δικαιώματα Reuters / φωτογραφία αρχείου

Ο Απόλλων νίκησε 1-0 τη Βασιλεία και η ΑΕΚ 3-0 την Τρεντσίν.

Με δύο ομάδες θα συνεχίσουν τα κυπριακά χρώματα στο Europa League, καθώς ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλων εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους ομίλους της διοργάνωσης, ενώ αντίθετα ο ΑΠΟΕΛ αποκλείστηκε από την Αστάνα.

Ο Απόλλων επικράτησε με 1-0 της Βασιλείας, ανατρέποντας την ήττα του με 3-2 στην Ελβετία, χάρη στα εκτός έδρας γκολ.

Η κυπριακή ομάδα είχε δοκάρι με τον Παπουλή στο 38ο λεπτό και το γκολ της νίκης ήρθε στο 53ο με σουτ του Χάμπου Κυριάκου.

Σαφώς πιο εύκολη ήταν η πρόκριση για την ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία νίκησε εντός έδρας με 3-0 τη σλοβακική Τρεντσίν και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα πανηγύρισε την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ η ΑΕΚ με τον Απόστολο Γιάννου, ο οποίος στο 65' σκόραρε για δεύτερη φορά, γράφοντας το τελικό 3-0. Στο 36' τα γκολ της κυπριακής ομάδας είχε διπλασιάσει ο Ακοράν Ρέγιες.

Σε αντίθεση με τις υπόλοιπες δύο ομάδες, ο ΑΠΟΕΛ δεν τα κατάφερε, παρά τη νίκη του με 1-0 στο πρώτο ματς κόντρα στην Αστάνα.

Η ομάδα του Καζακστάν ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο 16', όταν ο Πέδρο Ενρίκε ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Το σκορ δεν άλλαξε κατά τη διάρκεια των 90 λεπτών, ενω παρέμεινε αμετάβλητο και στην παράταση, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ελάχιστα πιο εύστοχοι από την ομάδα της Λευκωσίας, η οποία ηττήθηκε με 2-1 και αποχαιρέτισε τη διοργάνωση.