Nations League: Ήττα για την Ελλάδα στη Βουδαπέστη

Από Euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η Εθνική «πλήρωσε» δύο φάσεις αμυντικής αδράνειας απέναντι στην Ουγγαρία

Πρώτη ήττα για την Εθνική Ελλάδας στον Β΄ όμιλο της League C στο Nations League.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής η «γαλανόλευκη» έχασε με 2-1 από την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη (15΄ Ρόλαντ Σάλαι, 42΄ Κλάινχαϊσλερ - 18΄ Μανωλάς), στην άδεια λόγω τιμωρίας Groupama Arena.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «πλήρωσε» δύο φάσεις αμυντικής αδράνειας απέναντι στους Μαγυάρους και πλέον δεν έχει άλλα περιθώρια απωλειών στη μάχη για την κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλο.

Με τρεις αλλαγές παρέταξε την Εθνική ο Μίχαελ Σκίμπε σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Εσθονία στο Ταλίν. Ο Τζαβέλλας πήρε τη θέση του Λυκογιάννη, ο Δώνης του Μήτρογλου και ο Χριστοδουλόπουλος του Μάνταλου.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να διατηρήσει την κατοχή στα πρώτα λεπτά, έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Φορτούνη να σουτάρει μόλις άουτ το 10΄, αλλά βρέθηκε να κυνηγά την ανατροπή από το 15ο λεπτό.

Σε φάση που οι Ούγγροι άλλαξαν υποδειγματικά την μπάλα, απέναντι σε μια «υπνωτισμένη» άμυνα, ο Ρόλαντ Σάλαϊ άνοιξε το σκορ.

Η χαρά των Μαγυάρων, πάντως, δεν κράτησε πάρα μόλις τρία λεπτά. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα «συστημένη» στο κεφάλι του Κώστα Μανωλά, που ευρισκόμενος μισό σώμα μπροστά από τους αντιπάλους του νίκησε στον αέρα τον Λανγκ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκούλατσι.

Οι παίκτες του Σκίμπε άρχισαν να παίζουν τους Ούγγρους στο μισό γήπεδο, έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με το σουτ του Χριστοδουλόπουλου στο 27΄ να περνά μόλις άουτ και του Πέλκα στο 33΄ να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Ούγγρο τερματοφύλακα, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα.

Οι παίκτες του Ρόσι πίεσαν την ελληνική άμυνα επί ένα δίλεπτο, με τον Μπάρκα να σταματά τα σουτ των Ρόλαντ Σάλαϊ και Κόβατς. Οι διεθνείς δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα, που τελικώς κατέληξε στον Κλάινχαϊσλερ ο οποίος με έξοχο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-1 στο 43΄.

Ο Σκίμπε άλλαξε στο ημίχρονο Τζαβέλλα και Δώνη με Λυκογιάννη και Μήτρογλου και στο 52΄ έκλεισε υποχρεωτικά τις αλλαγές του καθώς ο Μανωλάς αποχώρησε τραυματίας, αφήνοντας τη θέση του στον Οικονόμου.

Στο ίδιο λεπτό η κεφαλιά του Τοροσίδη από φάουλ του Φορτούνη έστειλε την μπάλα μόλις πάνω από το δοκάρι.

Ο ρυθμός έπεσε και το χρονόμετρο έπρεπε να δείξει το 72ο λεπτό για να ανησυχήσει ξανά η Εθνική τον Γκούλατσι. Αυτό συνέβη με το σουτ του Πέλκα που αποκρούστηκε σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του ο Ούγγρος τερματοφύλακας απέκρουσε την κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, ενώ το ίδιο έκανε στο 75΄ στην προσπάθεια του Μήτρογλου.

Η Ελλάδα συνέχισε να απειλεί με στημένες μπάλες αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 82΄ η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου πέρασε άουτ και κάπου εκεί χάθηκε και η τελευταία ελπίδα για το βαθμό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρόλαντ Σάλαϊ - Τζαβέλλας, Οικονόμου, Τοροσίδης

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρκο Ρόσι): Γκούλατσι, Μπέσε, Λανγκ, Κάνταρ, Φιόλα, Κλάινχαϊσλερ, Νάγκι, Κόβατς (81΄ Πάτκαϊ), Βάργκα (62΄ Λόβρεντιτς), Α. Σάλαϊ (69΄ Έπελ), Ρ. Σάλαϊ.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Μπάρκας, Τοροσίδης, Μανωλάς (52΄ Οικονόμου), Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας (46΄ Λυκογιάννης), Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Πέλκας, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Δώνης (46΄ Μήτρογλου).