Λευκή ισοπαλία για τον Ολυμπιακό - Ήττα 0-1 για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Από Euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Χωρίς σκορ έληξε η πρώτη αναμέτρηση του Ολυμπιακού για τη φάση των ομίλων του Europa League

Στο 0-0 έμεινε ο Ολυμπιακός με την Μπέτις στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Τσιμίκα (73') είχαν τις ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας που κατά γενικές γραμμές ήταν η πιο δίκαιη μοιρασιά. Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού η Μίλαν, στις 4 Οκτωβρίου στο «Σαν Σίρο».

Ήττα για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Καλύτερη και στα δυο ημίχρονα η Τσέλσι νίκησε στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ με 0-1 έχοντας πλήρη κυριαρχία και κατοχή της μπάλας στην μεγάλη διάρκεια του αγώνα, που έγινε στο κατάμεστο γήπεδο της Θεσσαλονίκης.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο 7' από τον Γουϊλιαν αλλά οι Αγγλοι ήταν αυτοί που έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες φανερώνοντας μιά εμφανή ανωτερότητα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο τελευταίο 20λεπτο για το γκολ της ισοφάρισης χωρίς να το πετύχει. Λίγο πριν την λήξη αποχώρησε τραυματίας στην ωμοπλάτη ο Πέδρο.