Τζούντο: Οικουμενικό πνεύμα στην πρώτη μέρα του Γκραν Πρι της Κανκούν

Πολύ καλό ξεκίνημα για μεγάλους τζουντόκα σε ένα από τα πρώτα προ-ολυμπιακά τουρνουά στο δρόμο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκυο.

Στην πρεμιέρα του Γκραν Πρι του Τζούντο της Κανκούν ένα πρόσωπο ξεχώρισε: η εκπληκτική Πάουλα Παρέτο, χρυσή ολυμπιονίκης του Ρίο.

Μια αθλήτρια πρότυπο που αφήνει πάντα τις καλύτερες εντυπώσεις. Η 32χρονη τζουντόκα από την Αργεντινή νίκησε την Καταρίνα Κόστα από τον Πορτογαλία στην κατηγορία των 48 κιλών.

Ο αγώνας της είχε όλα χαρακτηριστικά που την κάνουν να ξεχωρίζει: δυναμισμό και αποφασιστικότητα.

Με δυο βαζάρι ξεμπέρδεψε γρήγορα και πήρε το χρυσό για την Αργεντινή.

Η Παρέτο έφτασε στο Μεξικό από το Μπούενος Άιρες όπου συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων 2018 ως αθλήτρια πρότυπο μαζί με τον σπουδαίο Έλληνα τζουντόκα Ηλία Ηλιάδη.

«Είμαι πολύ χαρούμενη. Η περίοδος των προολυμπιακών τουρνουά μόλις άρχισε. Οι επιδόσεις μου είναι πολύ καλές. Το τουρνουά ήταν καταπληκτικό.

Ήταν μεγάλη τιμή η συμμετοχή μου στο Μπουένος Άιρες μαζί με τον Ηλία Ηλιάδη ο οποίος είναι πολύ καλός αθλητής και πρωταθλητής. Είμαι πολύ χαρούμενη που μοιραστήκαμε τις ολυμπιακές αξίες με τόσους νέους ανθρώπους. Είμαι πολύ περήφανη,» δήλωσε η Παρέτο.

Στους άνδρες ξεχώρισε ο Τορνίκε Τζακαντόεα. Κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά τζούντο για την Ολλανδία στην κατηγορία των 60 κιλών. Έβγαλε εκτός μάχης τον 22χρονο Γάλλο Λουκά Χάιτζε με θεαματικές κινήσεις. Ο ίδιος δήλωσε: «Πάλεψε καλά. Πήρα ποινή σίντο. Και μετά πάλι σίντο. Στη συνέχεια πέτυχα ουαζάρι. Έπρεπε να πάρω το ρίσκο. Τον έριξα κάτω με τους γοφούς. Ποτέ δεν πίστευα ότι μια μέρα θα γινόμουν πρωταθλητής. Είναι σπουδαίο συναίσθημα. Απίστευτο!»

Η 26χρονη Βραζιλιάνα Ραφαέλα Σίλβα πέτυχε σημαντική νίκη στην κατηγορία των έως 57 κιλών. Η Ολυμπιονίκης κατέκτησε το χρυσό εξουδετερώνοντας την Καναδή Τζέσικα Κλιμκάιτ.

Ο τελικός της κατηγορίας των έως 66 κιλών ήταν ρωσική υπόθεση. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μιχαήλ Πουλιάεφ ηττήθηκε από τον Αράμ Γκριγοριάν που τον υπέταξε εξασφαλίζοντας τη νίκη με ιπόν.

Στα 52 κιλά, η Ισπανίδα Άνα Πέρεζ Μποξ νίκησε την Πολωνή Άγκατα Πέρεντς με ουαζάρι.

Ξεχωριστή στιγμή της μέρας χάρισε στο τουρνουά ο Λένιν Πρεσιάδο από τον Ισημερινό. Κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της χώρας του σε διεθνές τουρνουά. Μια εκπληκτική επίδοση που ανέβασε τον αριθμό των χωρών στον πίνακα των μεταλλίων στις 16, αποδεικνύοντας την οικουμενικότητα του αθλήματος.