Τσάμπιονς Λιγκ: Μοιρασιά στο Σαν Πάολο

Από Euronews

Η Ατλέτικο πήρε ρεβάνς από την Ντόρτμουντ

Στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, στο Σαν Πάολο, Νάπολι και Παρί Σεν Ζερμέν κόλλησαν στην ισοπαλία. Οι πρωταθλητές Γαλλίας άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μπερνάτ, αλλά οι Παρτενοπέι απάντησαν στο 62'. Ο Μπουφόν ανέτρεψε τον Καγιεχόν και ο Ινσίνιε νίκησε τον θρυλικό Ιταλό τερματοφύλακα για το τελικό 1-1.

Στη βαθμολογία του τρίτου γκρουπ, η Λίβερπουλ που ηττήθηκε 2-0 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα, παραμένει στην κορυφή, αλλά έχει πλέον συγκάτοικο την Νάπολι. Οι Σέρβοι έφτασαν τους 4 βαθμούς και μπήκαν στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Στη Μαδρίτη, η Ατλέτικο νίκησε 2-0 την Ντόρτμουντ και έπιασε τους Γερμανούς στην κορυφή του πρώτου ομίλου παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα 4-0 στην Γερμανία. Στο άλλο ματς η Μπριζ διέσυρε 4-0 εκτός έδρας την Μονακό.

Στο Μιλάνο, η Μπαρτσελόνα απέσπασε ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Ίντερ και κράτησε την πρωτοπορία στο δεύτερο γκρουπ, ενώ η Τότεναμ έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης με νίκη - ανατροπή 2-1 κόντρα στην ΑΙντχόφεν στο Λονδίνο.

Τέλος, στο τέταρτο όμιλο Σάλκε και Πόρτο συνέχισαν με νίκες απέναντι σε Γαλατά και Λοκομοτίβ Μοσχας αντίστοιχα και φαίνεται να καθαρίζουν την υπόθεση πρόκριση.