Τζούντο: Δυο χρυσά για το Κοσσυφοπέδιο στην Τασκένδη

Κατά την πρώτη ημέρα του Grand Prix στην πρωτεύουσα του Ουζμπεκιστάν

Η Ολυμπιονίκης της Ρίο, Μαλίντα Κελμεντί, αναδείχθηκε πρόσωπο της αγωνιστικής στις γυναίκες, κατά την πρώτη ημέρα του Grand Prix του τζούντο, στην Τασκένδη. Η Κοσοβάρα θριάμβευσε στην κατηγορία έως 52 κιλά των γυναικών.

Το χρυσό για την Κελμεντί, ήταν το πρώτο της στο World Tour της παγκόσμιας ομοσπονδίας του τζούντο, από τον Φεβρουάριο του 2017.

Στον ημιτελικό υπερκέρασε το εμπόδιο της Άνα Πέρεθ από την Ισπανία, για να αναμετρηθεί και να νικήσει με Ιπόν στον τελικό, την Έβελιν Τσοπ, από την Ελβετία.

«Το τζούντο δεν είναι αυτό που κάνω, Τζούντο είναι αυτό που είμαι. Για περίπου 14 μήνες ήμουν τραυματίας και ένιωθα σαν να μην ζω. Προσπαθούσα να κάνω διαφορετικά πράγματα, αλλά δεν ήμουν ευτυχισμένη. Σήμερα πιστέψτε με, αυτό το χρυσό μετάλλιο σημαίνει πολλά για μένα. Νιώθω το ίδιο που ένιωσα στο Ρίο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, γι 'αυτό και μου αρέσει το τζούντο», είπε ο Κοσοβάρα τζουντόκα.

Ο Άντριαν Γκόμοτς από τη Σλοβενία, κέρδισε τον «άτυπο» τίτλο του αθλητή της ημέρας, καθώς ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της κατηγορίας, έως 66 κιλά των αντρών. Αυτό ήταν το τρίτο χρυσό για τον Σλοβένο, σε Grand Prix.

Στον τελικό ο Γκόμποτς έπαιξε με τον τοπικό ήρωα, Σαρντόρ Νουρλίεφ. Σε σχεδόν ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα όπου το πλήθος υποστήριζε με πάθος τον δικό του αθλητή, ο Άντριαν Γκόμοτς, δεν έδειξε να επηρεάζεται και πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη.

«Μου αρέσει να παλεύω με αθλητές που είναι στην έδρα τους, σήμερα ήταν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Ήταν ευχαρίστηση να αντιμετωπίσω έναν αθλητή στην έδρα του. Μου έδωσε μεγαλύτερη ώθηση να αγωνιστώ, και να δώσω κι εγώ όλα όσα είχα. Ήταν ένας πολύ σκληρός αγώνας, αλλά κατάφερα να τον ρίξω και να εξασφαλίσω τη νίκη», είπε ο Σλοβένος αθλητή.

Το Κοσσυφοπέδιο πήρε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο, την πρώτη ημέρα των αγώνων στην κατηγορία έως 48 κιλά των γυναικών. Η Ντίστρια Κρασνίγκι αντιμετώπισε την έμπειρη Ουγγαρέζα, Έβα Τσερμοβίτσκι, την οποία νίκησε με μια κίνηση Ούτσι Γκάρι και ανέβηκε τον ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Οι ελπίδες φίλων του Ουζμπεκιστάν, για ένα χρυσό μετάλλιο στηρίζονταν στον Ντιγιορμπέκ Ουροζμπόεφ, στον τελικό της κατηγορίας έως 60 κιλά. Όμως Γκανμπάτ Μπολμπατάρ από την Μογγολία, αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο στον τελικό της κατηγορίας. Μια επίθεση από τον Ουζμπέκο, με την οποία θέλησε να πετύχει Ιπόν, αντιμετωπίστηκε περίτεχνα από τον Μογγόλο με αποτέλεσμα το χρυσό να πάει στον Μπολμπατάρ, προς μεγάλη απογοήτευση των Ουζμπέκων οπαδών.

Στην κατηγορία έως 57 κιλά των γυναικών, η Τερέζα Στολ από τη Γερμανία πήρε την πρώτη θέση στο Grand Prix της Τασκένδης. Στον τελικό νίκησε την Κοσοβάρα, Γκιάκοβα κατακτώντας το τρίτο χρυσό σε διοργάνωση της παγκόσμιας ομοσπονδίας του τζούντο.

Η κίνησή της ημέρας ήρθε από τον χάλκινο νικητή της κατηγορίας των έως 66 κιλών, τον Σακχράμ Ακχάντοφ από τον Ουζπεκιστάν.