Τζούντο: Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τους Ουζμπέκους

Η δεύτερη ημέρα του Grand Prix του τζούντο στην Τασκένδη

Η δεύτερη ημέρα του Grand Prix του τζούντο στην Τασκένδη, είχε τη μεγάλη «ανταμειβή», για το ενθουσιώδες κοινό των Ουζμπέκων. Στην κατηγορία έως 73 κιλά των αντρών, ο τοπικός ήρωας Χιχματολάχ Τουράεφ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Ουζμπέκος τζουντόκα, στον τελικό αντιμετώπισε τον Γερμανό, Ίγκορ Βάντκε και κατέκτησε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε Grand Prix. Στο βάθρο το χρυσό μετάλλιο απένειμε ο υπουργός Αθλητισμού του Ουζμπεκιστάν, Ντιλμουρόντ Ναμπίγιεφ.

«Ο τελικός ήταν πολύ συναρπαστικός και σκληρός, το πλήθος με στήριξε σε όλη τη διάρκεια των αγώνων. Ήξεραν τι περνούσα. Είμαι πολύ χαρούμενος που έγινα πρωταθλητής, εδώ στο Ουζμπεκιστάν», είπε ο Τουράεφ.

Στις γυναικες αθλήτρια της ημέρας, αναδείχθηκε η η Μπαλτορί Μουνγκουτσιμέγκ, από τη Μογγολία στην κατηγορία έως 63 κιλά. Στον τελικό αντιμετώπισε και νίκησε, την Ιταλίδα, Μαρία Σεντάτσιο.

Ήταν το πρώτο μετάλλιο για την κοπέλα από τη Μογγολία, από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2017, όπου είχε κατακτήσει την τρίτη θέση.

«Δεν είχα κερδίσει μετάλλιο από τότε που πήρα το χάλκινο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το 2017 και τώρα κέρδισα χρυσό μετάλλιο! Είμαι πολύ χαρούμενη», είπε η Μουνγκουτσιμέγκ.

Στα έως 81 κιλά των αντρών, το χρυσό μετάλλιο στο Grand Prix της Τασκένδης, κατέκτησε ο Ντιντάρ Χαμζά από το Καζακστάν.

Η αυστριακή, Μικαέλα Πολέρες, κατέκτησε το χρυσό στην κατηγορία έως 70 κιλά των γυναικών, κόντρα στη Γερμανίδα, Τζιοβάνα Σκοτσιμάρο.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Τζόναταν Αλαρντόν, απο τη Γαλλία, στον ματς κόντρα στον Εριάν Σερόφ, από την Κιργιζία.