Τζούντο: Τρία χρυσά για Κοσσυφοπέδιο και Αζερμπαϊτζάν

Την τρίτη και τελευταία ημέρα του Grand Prix τζουντο στην Τασκένδη

Αθλητής της αγωνιστικής την τρίτη και τελευταία ημέρα του Grand Prix τζουντο στην Τασκένδη, αναδείχθηκε ο Ρώσος, Σοσλάν Μποστάνοφ στην μεγάλη κατηγορία των άνω των 100 κιλών.

Η αγωνιστική περιελάμβανε τις βαριές κατηγορίες με τις οποίες έκλεισε η αυλαία του τουρνουά της διεθνούς ομοσπονδίας. Δυο κατηγορίες στις γυναίκες και τρεις στους άντρες, προσέφεραν συγκινήσεις και εξαιρετικό θέμα στους θεατές του Grand Prix.

Στον τελικό της μεγάλης κατηγορίας, οι Ουζμπέκοι ήλπιζαν στο χρυσό, καθώς ο Μποστάνοφ έπαιξε με τον τοπικό ήρωα, Μπεκμουρόντ Ολτιμπόεφ σε ένα σκληρό αγώνα, όπου ο Ρώσος «βύθισε» στην απογοήτευση τους Ουζμπέκους νικώντας τον αθλητή τους.

«Αυτό είναι το πρώτο μου χρυσό μετάλλιο σε Grand Prix στην κατηγορία άνω των 100 κιλών. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να εκφράσω αυτό που αισθάνομαι, αλλά φυσικά είμαι χαρούμενος, εξαιρετικά χαρούμενος», είπε ο Ρώσος τζουντόκα.

Η Λοριάνα Κούκα από το Κοσσυφοπέδιο, πήρε το δεύτερο χρυσό της καριέρας της σε αγώνες Grand Prix. Σε όλα τα παιχνίδια της, έδειξε ότι είναι η κορυφαία αθλήτρια στα έως 78 κιλά. Στον τελικό έριξε στο τατάμι με Ιπόν της Αυστριακή, Μπερναντέτ Γκράφ.

«Πέρυσι ήμουν ακόμα νεάνιδα και αγωνιζόμουν στα έως 70 κιλά. Στη συνέχεια άλλαξα και ανέβηκα στα έως 78 κιλά. Όλα ήταν καινούργια για μένα και είμαι πραγματικά χαρούμενη που συνέβη αυτό», είπε η Κούκα.

Το Κοσσυφοπέδιο «έλαμψε» στους αγώνες της Τασκένδης, καθώς έφτασε τα τρία χρυσά, όλα στις γυναίκες, με τις Κελμεντί, Κρασνίγκι και Κούκα.

Στην κατηγορία έως 100 κιλά των ανδρών, ήταν ο Έλμαρ Γκασίμοφ από το Αζερμπαϊτζάν, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, νικώντας στον τελικό στον Γάλλο, Αλεξάντρ Ιντίρ. Επιθετικό τζούντο από τον Αζέρο αθλητή που κυριάρχησε.

Η Ίρινα Κιντζένσκα ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία έως 78 κιλά. Στον τελικό επικράτησε της Γερμανίδας, Κάρολιν Βέις.

Τρία χρυσά μετάλλια, αλλά στους άντρες και για το Αζερμπαϊτζάν. Το τρίτο χρυσό κατέκτησε ο Μαμανταλί Μεντίεφ στα έως 90 κιλά, νικώντας αρχικά τον Ρώσο, Ιβάν Βορόμπερφ και στον τελικό τον Μαγιάρο, Κρίστιαν Τοθ.

Η κίνηση της ημέρας, ήρθε από τον Γερμανό, Καρλ Ρίτσαρντ Φρέι στην κατηγορία έως 100 κιλάμ απέναντι στον Γιόακιμ Ντβάρμπιν, απο τη Σουηδία, κατακτώντας ταυτόχρονα το χάλκινο μετάλλιο.

Το επόμενο τουρνουά της διεθνούς ομοσπονδίας, θα πραγματοποιηθεί στη Χάγη της Ολλανδίας από τις 16 έως τις 18 Νοεμβρίου.