Στίβος: Κιπσόγκε και Ιμπάργουεν οι κορυφαίοι του 2018

Το λαμπερό γκαλά της IAAF διεξήχθη στο Μονακό

O Ελιούντ Κιπσόγκε και η Κατερίν Ιμπάργουεν πήραν τον τίτλο των κορυφαίων του στίβου για το 2018.

Στο λαμπερό γκαλά της παγκόσμιας ομοσπονδίας, που διεξήχθη στο Μονακό, ο Κενυάτης Κιπσόγκε αναδείχτηκε κορυφαίος αθλητής της χρονιάς.

Ο Κιπσόγκε συνέτριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στον Μαραθώνιο, τερματίζοντας στο Βερολίνο σε δύο ώρες, ένα λεπτό και 39 δευτερόλεπτα.

Ήταν η μεγαλύτερη βελτίωση του ρεκόρ από το 1967 όταν ο Αυστραλός Ντέρεκ Κλέιτον το είχε μειώσει κατά δυόμισι λεπτά.

Η Κολομβιανή Ιμπάργουεν είναι η κορυφαία αθλήτρια της χρονιάς, έχοντας κατακτήσει το Diamond League στο άλμα εις μήκος αλλά και το τριπλούν.

Η χρυσή Ολυμπιονίκης του τριπλούν κέρδισε και τους 8 τελικούς του αγώνισματος ενώ σημείωσε και την κορυφαία επίδοση της χρονιάς με άλμα στα 14.96 μέτρα.