Γιαπωνέζικη «λάμψη» στο μάστερ του τζούντο

Στην πόλη Γκουανκσού της Κίνας φιλοξενείται το φετινό μάστερ του τζούντο

Στην πόλη Γκουανκσού της Κίνας, φιλοξενείται το φετινό μάστερ του τζούντο, που ουσιαστικά είναι ο τελικός των τουρνουά της παγκόσμιας περιοδείας της διεθνούς ομοσπονδίας.

* Η αθλήτρια της αγωνιστικής, προέκυψε από την κατηγορία έως 63 κιλά των γυναικών. Ήταν η σπουδαία Γαλλίδα, Κλαρίς Αγμπεγκνένου. Ο ημιτελικός ήταν απλώς μια επανάληψη του τελικού του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Η Γαλλίδα νίκησε και πάλι την Τασίρο Μίκου, από την Ιαπωνία.

Ο τελικός της κατηγορίας ήταν εξίσου εντυπωσιακός. Η Αγμπεγκνένου, νίκησε μια άλλη Γιαπωνέζα το νούμερο 3 στον κόσμο, την Ναμπεκούρα Νάμι και ολοκλήρωσε τη χρονιά, ως η αδιαμφισβήτητη «βασίλισσα» του τζούντο.

«Τα κορίτσια είναι πραγματικά διαφορετικά, στον ημιτελικό έπαιξα με αριστερόχειρα, στον τελικό με δεξιόχειρα, είχαν πραγματικά διαφορετικό στιλ. Αλλά είναι Γιαπωνέζες, οπότε ήξερα ότι ο αγώνας θα είναι πολύ σκληρός. Είναι τρελό. Για άλλη μια φορά, ποτέ δεν θα το φανταζόμουν αυτό», είπε η Κλαρίς Αγμπεγκνένου.

* Αθλητής της ημέρας, αναδείχθηκε ο Ρουστάφ Ορούγιοφ, από το Αζερμπαϊτζάν, στην κατηγορία έως 73 κιλά. Στον ημιτελικό ο Αζέρος τζουντόκα, νίκησε τον νέο παγκόσμιο πρωταθλητή, Αν Τσαν Γκριμ απο την Κορέα.

«Νομίζω ότι ο Αν Τσαν Γκριμ, είναι ένας από τους καλύτερους τζουντόκα στον κόσμο. Είχα προετοιμαστεί σήμερα, για αυτόν τον αγώνα. Ένιωθα πολύ καλά, γι 'αυτό κέρδισα», είπε ο Ορούγιοφ.

Ο τελικός ήταν μια άκρως ανταγωνιστική μάχη, κόντρα στον Καναδό, Άρθουρ Μάργκελντον. Τους δυο τζουντόκα, τελικά χώρισε μια κίνηση που στάθηκε αρκετή στον Ορούγιοφ, για να κατακτήσει την κορυφή του βάθρου, στον τελευταίο μεγάλο αγωνα της χρονιάς.

* Η Κοσοβάρα Ντίστρα Κρασνίκι, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία έως 48 κιλά των γυναικών, νικώντας στον τελικό την Γιαπωνέζα, πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια Κόντο Άμι.

Ο αγώνας ήταν πολύ σύντομος, καθώς η Κοσοβάρα κατάφερε να νικήσει μόλις 15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του τελικού. Στην Κρασνίγκι το χρυσό μετάλιο, παρέδωσε ο πρόεδρος της διεθνούς ομοσπονδίας τζουντο, Μάριους Βίζερ.

* Στα έως 60 κιλά των αντρών, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ανέβηκε ο Ρώσος, Ρόμπερτ Μιχντομπάτζε.

* Στα έως 52 κιλά των γυναικών, νικήτρια ήταν η Τσουνόντα Νατσούμι, η οποία στον τελικό υπερκέρασε το εμπόδιο της πρωην νούμερο ένα στον κόσμο, Αμαντίν Μπουσάρ.

* Στα έως 66 κιλά των αντρών, ο Μαρουγιάμα Γιοσίρο ήταν εντυπωσιακός και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Οι Γιαπωνέζοι έκαναν τρια τα χρυσά τους μετάλλια, την πρΏτη ημέρα των αγώνων με την παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γιοσίντα Τσουκάσα στα έως 57 κιλά.