Γιαπωνέζικη κυριαρχία στο World Judo Masters

Η δεύτερη και τελευταία ημέρα του τουρνουά στην πολη Γκουανγκζού της Κίνας

Η δεύτερη και τελευταία ημέρα του World Judo Masters στην πολη Γκουανγκζού της Κίνας είχε μια απρόσμενη ηρωίδα. Την 18χρονη Σόνε Ακίρα που αναδείχθηκε αθλήτρια της ημέρας.

Η νεαρή Γιαπωνέζα στον τελικό των +78 κιλών είχε να υπερκεράσει ένα πολύ μεγάλο εμπόδιο. Την ολυμπιονίκη και δυο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια, Κουβανή Ινταλίζ Ορτίθ την οποία και νίκησε.

«Η Ορτίθ παιζει με πολύ τακτική. Έτσι ήξερα ότι δεν έπρεπε να πέσω στην παγίδα της, γι 'αυτό απλά προσπάθησα να είμαι ένα βήμα μπροστά της σε όλο τον αγώνα», είπε η νεαρή Γιαπωνέζα.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Γκουράμ Τουσισβίλι από τη Γεωργία, ήταν ο αθλητής της ημέρας. Το soto gari, ήταν η τεχνική που επέλεξε για να νικήσει αρχικά τον Κρακοβέτσκι από την Κιργιζία και εν συνεχεία τον Αυστριακό Χέγκι.

Στον τελικό των +100 κιλών έπαιξε με τον Ολυμπιανίκη και Παγκόσμιο πρωταθλητή Ραφαέλ Σίλβα από τη Βραζιλία, τον οποίο νίκησε καθαρά και απέδειξε ότι είναι ο φετινός κυριάρχος του τζούντο.

Στα έως 90 κιλά νικήτής ήταν ο Ισπανός παγκόσμιος πρωταθλητής Νικολό Σεραζαντισβίλι που επιβλήθηκε του Ούγγρου, Κρίστιαν Τοθ, μετά από μια σπουδαία μάχη. Αυτό πάντως που ξεχώρισε στον αγώνα τους, δεν ήταν η νίκη, αλλά η φιλία των δυο τζουντόκα που επισφραγίστηκε με μια θερμή αγκαλιά και μια ειλικρινή χειραψία αναγνώρισης του ενός από τον άλλο.

Η Ιαπωνία, η μεγάλη δυναμη του παγκόσμιου τζούντο, πήρε άλλα 3 χρυσά μετάλλια τη δεύτερη ημέρα των αγώνων.

Ο Σασάκι Τακέσι στα έως 81 κιλά των αντρών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο νικώντας στον τελικό τον Ρώσο, Ασλάν Λαπινάγκοφ.

Ο Νιζόε Σάκι ξεπέρασε την εμπειρία του τρεις φορές παγκόσμιου πρωταθλητή Γιούρι Αλβέρ από την Κολομβία στα έως 70 κιλά των αντρών.

Στα έως 78 κιλά των γυναικών, η πατρίδα του τζούντο κατέκτησε και τα τρία μετάλλια με πρώτη στο βάθρο την σπουδαία, Ουμέκι Μάμι.

Η κίνησή της ημέρας ήρθε από ένα τοπικό ήρωα, τον Κινέζο, Γουάν που νίκησε τον Κιμ από την Κορέα και «σήκωσε στο πόδι» το κλειστό γυμναστήριο της Γκουανγκζού.