Το Κατάρ στην κορυφή της Ασίας

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Suhaib Salem
Από Konstantinos Tsellos

Το παιδομάζωμα της περίφημης ακαδημίας Aspire και του Qatar Foundation αποδίδει καρπούς και η επιχείρηση "Μουντιάλ στην έρημο" μπαίνει στην τελική της φάση ενόψει του 2022

Για πρώτη φορά στην ιστορία του το Κατάρ κατέκτησε το κύπελλο Εθνών Ασίας.

Στον τελικό του Αμπού Ντάμπι, απέναντι στην Ιαπωνία, η χωρα που θα διοργανώσει το επόμενο Μουντιάλ έστειλε ηχηρό μήνυμα ενόψει 2022.

Η αρχή έγινε με το εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Αλμοέζ Αλί στο 12ο λεπτό. Με το 9ο γκολ του στο τουρνουά, ο γεννημένος στο Σουδάν επιθετικός άνοιξε το σκορ.

Στο 27' ο Χατέμ, ένας ακόμα ποδοσφαιριστής με ρίζες από το Σουδάν, με εντυπωσιακό σουτ έβαλε γερές βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου από το Κατάρ.

Οι Ιάπωνες απάντησαν στο 69ο λεπτό, Το γκολ του Μιναμίνο, έβαλε ξανά τους πολυνίκες του θεσμού στο «κόλπο».

Ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που η εστία του Καταριανού γκολκίπερ αλ Σέντ παραβιαζόταν στη διοργάνωση.

Στο 82', οι διαιτητές έκαναν χρήση του VAR για να καταλογίσουν την «εσχάτη των ποινών» εναντίον της Ιαπωνίας. Το πεναλτι εκτέλεσε ο Αφίφ που έγραψε το τελικό 3-1 για το Κατάρ.

Ήταν η πρώτη μεγάλη δικαίωση για τον Ισπανό προπονητή Φέλιξ Σάντσες, που από το 2006 έχει μεταναστεύσει στην μικρή αλλά πλουσιότατη χώρα του Κόλπου για να τρέξει το πανάκριβο πρότζεκτ της περίφημης ακαδημίας Αspire.

Το Κατάρ κατέκτησε την κορυφή της Ασίας μόνο με νίκες και συνολικά τέρματα 19-1. Πλέον τα παιδιά της ακαδημίας Aspire και του Qatar Foundation που δουλεύουν μαζί από 16 χρονών, βάζουν πλώρη για τον τελικό στόχο, το Μουντιαλ και υπόσχονται ότι τον χειμώνα του 2022 δεν θα αποδειχθούν φιλόξενοι οικοδεσπότες για τα μεγαθήρια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.