Champions League: Προβάδισμα για Σίτι και Ατλέτικο

Πνευματικά Δικαιώματα Action Images via Reuters/Matthew Childs

Οι Ροχιμπλάνκος νίκησαν 2-0 τη Γιουβέντους και οι «Πολίτες» με 3-2 τη Σάλκε στη Γερμανία.

Τα γκολ των Χοσέ Μαρία Χιμένες και Ντιέγκο Γκοντίν έβαλαν σε θέση οδηγού την Ατλέτικο Μαδρίτης για την πρόκριση έναντι της Γιουβέντους.

Στο 78ο λεπτό, ο Ουρουγουανός αμυντικός πήρε τη μπάλα από κεφαλιά του Άλβαρο Μοράτα και με σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γκοντίν έπειτα από φάουλ του Γκριεζμάν και άτσαλο διώξιμο του Μάντζουκιτς έγραψε το τελικό 2-0 για τους ροχιμπλάνκος.

Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αποδόθηκε στο Γκελζενκίρχεν, όπου η πολύ καλύτερη Μάντσεστερ Σίτι, αν και με δέκα παίκτες, έφυγε νικήτρια κόντρα στη Σάλκε.

Οι Πολίτες προηγήθηκαν στο 19' με τον Κουν Αγουέρο, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπενταλέμπ στο 38' και στο 45'. Στο 68' ο Οταμέντι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, όμως στο 85' ο Σανέ με απευθείας φάουλ και στο 90' ο Στέρλινγκ με πλασέ διαμόρφωσαν το τελικό 2-3 για την ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα.

Ο χορός των επαναληπτικών για τη φάση των «16» ξεκινά στις 5 Μαρτίου σε Ντόρτμουντ και Μαδρίτη, όμως οι ρεβάνς των αγώνων της Τετάρτης είναι προγραμματισμένες για την Τρίτη 12 Μαρτίου στις 22:00 Ελλάδας/Κύπρου.