Πρόκριση-θρίλερ για τον Τσιτσιπά στον τελικό του Ντουμπάι

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε 2-1 σετ του Γκαέλ Μονφίς κερδίζοντας τα δύο δικά του σετ στο τάι μπρέικ

Στέφανος Τσιτσιπάς και Γκαέλ Μονφίς πρόσφεραν μοναδικό θέαμα στον ημιτελικό του τουρνουά του Ντουμπάι, με τον Έλληνα τενίστα να φεύγει νικητής με 2-1 σετ μετά από συγκλονιστικό ματς (4-6, 7-6 και 7-6). Πλέον ο Στέφανος Τσιτσιπάς εξασφάλισε την είσοδό του στην κορυφαία δεκάδα του κόσμου.

Όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ, εκεί όπου οι δύο τενίστες πήγαιναν πόντο-πόντο και κανείς δεν κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του άλλου. Στο τάι μπρέικ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να επικρατήσει με επιμέρους σκορ 7-4 κάνοντας μίνι μπρέικ στο σερβίς του Μονφίς.

Ο πολύπειρος Γκάελ Μονφίς μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κάνοντας μπρέικ στην πρώτη ευκαιρία που του δόθηκε και παρά το γεγονός πως ο Τσιτσιπάς απάντησε, ο Γάλλος πήρε το πρώτο σετ με 6-4.

Έχοντας καλή ψυχολογία από το πρώτο σετ, ο Μονφίς πίεσε πολύ και στο δεύτερο, παίρνοντας προβάδισμα με 3-1 γκέιμ και έδειχνε ότι θα έφτανε στην τελική επικράτηση.

Κάπου εκεί όμως, ο Τσιτσιπάς βρήκε ρυθμό, γύρισε το σετ και το κατέκτησε στο τάι-μπρέικ με 7-6 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ που είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Ο Μονφίς κράτησε το σερβίς του αλλά στο τάι μπρέικ, ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-4 σφραγίζοντας την πρόκριση.

Ο Τσιτσιπάς με τη νίκη του εξασφάλισε την είσοδό του στην κορυφαία δεκάδα του κόσμου και στο τελικό απέναντι στον Ρότζερ Φέντερερ θα διεκδικήσει τον τρίτο επαγγελματικό τίτλο στην καριέρα του.

Ο 38χρονος Ελβετός νίκησε τον Κροάτη Μπόρνα Τσόριτς 2-0 σετ (6-2, 6-2) και ψάχνει τη ρεβάνς λίγες εβδομάδες μετά την ήττα του από τον Τσιτσιπά στο Αυστραλιανό όπεν.