Τσάμπιονς Λιγκ: Η επόμενη μέρα του ταπεινωτικού αποκλεισμού της Παρί

Απογοήτευση στους Γάλλους, ξέφρενοι πανηγυρισμοί για την ανατροπή της 20ετίας στην Γιουνάιτεντ

Εμφανής ήταν η απογοήτευση στους παίκτες της Παρί Σεν Ζερμέν, μετά το σοκ του αποκλεισμού από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρά τη νίκη των Γάλλων με 2-0 μέσα στην Αγγλία.

Ο Τόμας Τούχελ και οι παίκτες του πεσαν θύμα μιας ακόμα μεγάλης ανατροπής στη φάση των 32 του Τσάμπιονς Λιγκ. «Είναι απολύτως φρικτό και σκληρό για εμάς, και δεν άξιζε να βρεθούμε εκτός με βάση την απόδοση και στα 180 λεπτά», είπε ο Τούχελ.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράσφορντ στο 90', το πρώτο που εκτέλεσε στην καριέρα του, το οποίο υπεδείχθη με τη βοήθεια του Video Assistant Referre σε χέρι του Κιμπέμπε που εξακολουθεί πάντως να αμφισβητείται. «Είμαι μεγάλος υποστηρικτής του VAR και παραμένω υποστηρικτής του VAR», είπε ο Τούχελ.

Για τον Ολε Γκουναρ Σόλσκιερ αυτή ήταν η πιο... «διαβολική» ανατροπή των «κόκκινων διαβόλων» μετά από εκείνη στον τελικό της Βαρκελώνης 20 χρόνια πριν, όταν με δικό του τέρμα η Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης απέναντι στην Μπάγερν.

Ποτέ στο παρελθόν ομάδα που είχε ηττηθεί με 2-0 στην έδρα της δεν είχε καταφέρει να προκριθεί. Για τον προπονητή της Γιουνάιτεντ αυτό επετεύχθη γιατί υπήρχε σχέδιο: «Πάντα το πιστεύαμε, αυτό ήταν το σημαντικό. Ακολουθήσαμε το πλάνο μας. Δεν είχε να κάνει με την κατοχή της μπάλας ή την άμυνα. Το σημαντικό ήταν να πετύχουμε πρώτοι γκολ, να είμαστε ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης 5 ή 10 λεπτά προν το τέλος. Και ήμασταν».

Στο πέναλτι του Ράσφορντ στέκεται ο Guardian ενώ η Daily Mail κάνει λόγο για θαύμα στο Παρίσι. Την ίδια ώρα ο γαλλικός τύπος κάνει λόγο για ταπεινωτικό αποκλεισμό που δεν θα ξεχαχτεί ποτέ, με την Εκίπ να σχολιάζει δηκτικά: «Ακόμα χειρότερα».