Τζούντο: Δυο χρυσά για το Ουζμπεκιστάν στο Μαρακές

Από Euronews

Η πρώτη ημέρα του Grand Prix του τζούντο στο Μαρακές

Η πρώτη ημέρα του Grand Prix του τζούντο στο Μαρακές, συνέπεσε με την παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας.

Και η Αμαντжίν Μπουσάρ Νορντμεγιέ, από τη Γαλλία, νούμερο ένα στον κόσμο στην κατηγορία της, έδειξε τι είναι το τζούντο των γυναικών, με τις εξαιρετικές εμφανίσεις της, στο τατάμι του Μαρακές.

Στο τελικό των έως 52 κιλών των γυναικών, αντιμετώπισε την φίλη της Ισπανίδα, Άννα Περέζ Μποξ. Μια λαμπρή κίνηση, της χάρισε Ιπόν και το χρυσό μετάλλιο, αλλά και τον άτυπο τίτλο της αθλήτριας της ημέρας.

«Ναι, είναι πραγματικά πολύ καλή φίλη μου! Όταν δεν μπόρεσα να αγωνιστώ στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Ρίο, ήμουν στην Ισπανία μαζί της και κάναμε προπόνηση. Έχουμε μια πραγματικά ισχυρή φιλία. Πριν έρθω εδώ ήμουν στην Ισπανία μιλήσαμε και είπαμε ότι θέλουμε να αγωνιστούμε μαζί στον τελικό. Και τελικά ήμασταν και οι δύο στον τελικό, υπήρχε τόσο πολύ συγκίνηση επειδή είναι πραγματικά καλή φίλη. Είναι σαν οικογένειά μου. Έχω μια μεγάλη οικογένεια στην Ισπανία και είμαι πραγματικά χαρούμενη, που παίξαμε μαζί στον τελικό», είπε η Γαλλίδα τζουντόκα.

-Αθλητής της ημέρας ήταν ο Ουζμπέκος, Σαραφουντίν Λουτφιλάεφ, στα έως 60 κιλά. Ο αθλητής από το Ουζμπεκιστάν κατέκτησε το χρυσό, νικώντας στον τελικό τον νεαρό Ουκρανό, Άρτεμ Λεσούκ!

-Στα έως 48 κιλά των γυναικών, η Τζούλια Φιγκουερόα από την Ισπανία, χρησιμοποιώντας τη τεράστια διαφορά ύψους, κατέκτησε το χρυσό κόντρα στην Ρουμάνα, Μόνικα Ουνκουρεάνου.

Το χρυσό απένειμε ο Πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο, Μάριους Βίζερ.

-Στα έως 66 κιλά των αντρών ήρθε το δεύτερο χρυσό για το Ουζμπεκιστάν. Στον τελικό ο Σαρντόρ Νουριλάεφ, νίκησε τον πρωταθλητή Αφρικής Μοχάμαντ Αμπντελμαγκούντ.

Τα μετάλλια απένειμε ο Νάσερ Αλ Ταμεμί, της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο.

-Στις γυναίκες και στα έως 57 κιλά νικήτρια ήταν μια κοπέλα από την Ταϊβάν, η Λιέν Τσενγκ Λινγκ.

-Η κίνηση της ημέρας ήρθε από την Ισραηλινή τζουντόκα, Γεδέν Πρίμο στον αγώνα της κόντρα στην Γερμανίδα, Νάταλι Ρουβιέρ. Ήταν ο ιδανικός τρόπος για να ολοκληρωθεί η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας και η πρώτη ημέρα του Grand Prix του Μαρακές!