Indian Wells: Νίκες για Φέντερερ-Ναδάλ στην πρεμιέρα

Η Σερένα Γουίλιαμς εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού τον αγώνα κόντρα στη Μουγουρούθα

Ο Ράφα Ναδάλ ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά Indian Wells απέναντι στον Τζάρεντ Ντόναλντσον.

Ο Ισπανός μπήκε στο τουρνουά στο δεύτερο γύρο και βρήκε απέναντί του τον Αμερικανό, τον οποίο κέρδισε εύκολα με 2-0 σετ (6-1 και 6-1).

Ο Ναδάλ έχει κερδίσει τρεις φορές το Indian Wells όμως πέρσι έλειψε λόγω τραυματισμού και δεν έχει σηκώσει το τρόπαιο τα τελευταία έξι χρόνια.

Η αναμέτρησή του με τον Ντόναλντσον δεν αντέχει σε κριτική, καθώς ο Ράφα Ναδάλ μπήκε από την αρχή δυνατά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του.

Σε άλλο ματς του ταμπλό των ανδρών ο Ρότζερ Φέντερερ ξεκίνησε με νίκη την πορεία του στο τουρνουά απέναντι στον Πέτερ Γκοβότσκικ.

Το πρώτο σετ ήταν ένας περίπατος για τον Ελβετό, που επικράτησε με 6-1, όμως στο δεύτερο, ο Γερμανός αντίπαλός του πάλεψε μέχρι τέλους.

Ο Φέντερερ, πέντε φορές νικητής του Indian Wells, κατάφερε έστω και δύσκολα να φτάσει στη νίκη επικρατώντας με 7-5 στο δεύτερο σετ.

Στο γυναικείο ταμπλό, η Σερένα Γουίλιαμς εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού τον αγώνα της απέναντι στην Γκαρμπίνε Μουγουρούθα για τον τρίτο γύρο.

Η 37χρονη Αμερικανίδα έχανε ήδη 1-0 σετ όταν αναγκάστηκε να αποχωρήσει.