Τζουντο:Το πρωτο χρυσό για τη Ρωσία στο Εκατερίνεμπουργκ

Δευτερη ημέρα του Grand Slam στη ρωσική πόλη

Εντυπωσιακή ήταν η επίσημη τελετή έναρξης του Grand Slam του Εκατερίνεμπουργκ, υπό το βλέμμα του κυβερνήτη της περιφέρειας Σβερτλόσκ.

Η Νταρια Νταβίνοβα, στα έως 63 κιλά των γυναικών, ήταν η πρωταγωνίστρια της ημέρας για τους οικοδεσπότες. Με άνεση έφτασε στο πρώτο χρυσό για τους Ρώσους που μέχρι τώρα δεν είχαν γευτεί τη χαρά της νίκης. Στον τελικό υπερκέρασε το εμπόδιο της Λούσι Ρέσναλ από τη Μεγάλη Βρετανία και αναδείχθηκε αθλήτρια της αγωνιστικής.

Το πλήθος ήταν απολύτως ενθουσιασμένο με την εξέλιξη, ενώ το χρυσό της απένειμε ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τζούντο της Ρωσίας.

«Είμαι πραγματικά υπερήφανη για τον εαυτό μου, για το πρώτο χρυσό της Ρωσίας και είμαι χαρούμενη που το κοινό ήταν εδώ για να το δει. Ελπίζω ότι αύριο οι Ρώσοι αθλητές θα κερδίσουν περισσότερα χρυσά», είπε η Ρωσίδα αθλήτρια.

Αθλητής της ημέρας ήταν ο Σουηδός, Τόμι Μασίας στα έως 73 κιλά . Στον τελικό αντιμετώπισε τον Ολυμπιονίκη Ιταλό, Φάμπιο Μπαζίλε. Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας με ωραίο και γρήγορο τζούντο, που βρήκε νικητή τον Μασίας, στην έκπληξη της αγωνιστικής.

Το χρυσό μετάλλιο απένειμε ο αναπληρωτής υπουργός Αθλητισμού της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

«Όταν μπήκαμε στον κρίσιμο σημείο και μπορούσα να δω ότι το χέρι του στην πλάτη μου, σκέφτηκα. Ίσως μπορώ να πάρω το χέρι τώρα. Είχα τον έλεγχο όλη την ώρα και ήμουν σε μια κατάσταση σαν να λέω, θα πέσει και 10 δευτερόλεπτα αργότερα έπεσε», είπε ο Σουηδός τζουντόκα.

Η Γαλλίδα Μαρί Έβα Γκαχιέ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα έως 70 κιλά. Νίκησε στον τελικό την πρωταθλήτρια του 2017 στα Masters, την Μαρία Πορτέλα από την Βραζιλία. Το χρυσό πήρε από τον αντιπρόεδρο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο.

Ο Σαγκι Μουκι από το Ισραήλ, πήρε τον τίτλο στα έως 81 κιλά των αντρών. Νίκησε στον τελικό τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Ναγκάσε Τακανόρι, στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Στην ίδια κατηγορία το Τατζικιστάν πήρε το πρώτο του Grand Slam μετάλλιο με τον Μπεζουρί Χογιαζόντα, ο οποίος έγραψε ιστορία για το τζούντο του Τατζικιστάν.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Λούκα Μαισουράντζε, από τη Γεωργία. Πέτυχε μια εντυπωσιακή λαβή απέναντι στον Φρανκ ντε Βιτ από την Ολλανδία και και πήρε το πρώτο του Grand Slam μετάλλιο!