Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.
Έκτακτη είδηση

Παγκόσμιοι Special Olympics: 17χρυσά, 19 αργυρά και 10 χάλκινα για την Κύπρο

Παγκόσμιοι Special Olympics:  17χρυσά, 19 αργυρά και 10 χάλκινα για την Κύπρο
Πνευματικά Δικαιώματα
Facebook/Special Olympics Cyprus
Euronews logo
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

17 Χρυσά, 19 Αργυρά και 10 Χάλκινα ήταν τα αποτελέσματα των Αθλητών της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ειδικών Ολυμπιακών που συμμετείχαν στους Παγκόσμιους Ειδικούς Ολυμπιακούς Αγώνες (special Olympics) που διεξήχθηκαν στο Abu Dhabi από τις 12-20 Μαρτίου.

Η Κυπριακή Αποστολή η οποία αποτελείται από 35 αθλητές, 14 προπονητές/Συνοδούς 1 Αρχηγό Αποστολής, 1 Βοηθό Αρχηγό Αποστολής και 1 Γιατρό (σύνολο 52 μέλη) θα επιστρέψει αύριο Παρασκευή 22 Μαρτίου στην Κύπρο με πτήση της Emirates στις 10:20 π.μ. στο Αεροδρόμιο Λάρνακας.

Αποτελέσματα Παγκοσμίων Αγώνων

Στίβος

Μαρία Χριστοφίδου Χρυσό μετάλλιο 50μ τρέξιμο, Αργυρό μετάλλιο μπαλάκι

Μιχαλάκης Προκοπίου Χρυσό μετάλλιο 100μ περπάτημα, Αργυρό μετάλλιο μπαλάκι

Μιχάλης Σολωμού 4η θέση 100μ τρέξιμο, 6η θέση 200μ τρέξιμο

Θέκλα Δημητρίου Αργυρό μετάλλιο 200μ τρέξιμο, Χάλκινο μετάλλιο 100μ τρέξιμο

Σύνολο μεταλλίων Στίβου: 2 Χρυσά, 3 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Καλαθόσφαιρα

Χρυσό μετάλλιο

Αναστασία Κυμίση

Αθηνόδωρος Σολωμού

Χριστιάνα Κυριακίδου

Δημήτρης Νεανίδης

Δημήτρης Αντρέου

Αιμίλιος Πέτρου

Γιώργος Χριστοδούλου

Παναγιώτης Πήλασα

Rayan Mehio

Βαλάντης Αντρέου

Bocce

Αντρέας Μαυρουδής Χάλκινο μετάλλιο Απλό Αντρών, Χάλκινο μετάλλιο Διπλό

Γεωργία Στυλιανίδου Χάλκινο μετάλλιο Απλό Αντρών, Χάλκινο μετάλλιο Διπλό

Σύνολο μεταλλίων Bocce: 3 Χάλκινα

Bowling

Ειρένα Ζαννεττή Αργυρό μετάλλιο Unified Double

Ελένη Παύλου Χρυσό μετάλλιο Unified Double

Ελένη Πελεκάνου Αργυρό μετάλλιο Απλό γυναικών, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό, Αργυρό μετάλλιο Unified Double

Παναγιώτα Λεωνίδου Αργυρό μετάλλιο Απλό γυναικών, Αργυρό μετάλλιο Διπλό, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Πέτρος Καλαμαρά Χρυσό μετάλλιο Απλό Αντρών, Αργυρό μετάλλιο Διπλό, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Βασίλης Χριστοδούλου Χρυσό μετάλλιο Απλό Αντρών, Χρυσό μετάλλιο Unified Double, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Σύνολο μεταλλίων Bowling: 3 Χρυσά, 5 Αργυρά

Ποδηλασία:

Χλόη Δημητριάδη 4η θέση 1ΚΜ ατομική Χρονομέτρηση, 6η θέση 500μ ατομική Χρονομέτρηση, 6η θέση 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Δημήτρης Χριστοφή Χρυσό μετάλλιο 500μ ατομική χρονομέτρηση, 4η θέση 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 7η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Γιώργος Παύλου Χάλκινο μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 6η θέση 5ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 7η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Ηλίας Αντωνίου Χρυσό μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 6η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Στέλλα Παπαβασιλείου Αργυρό μετάλλιο 5ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, Αργυρό μετάλλιο 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, Αργυρό μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Σύνολο μεταλλίων Ποδηλασίας: 2 Χρυσά, 3 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Ενόργανη Γυμναστική:

Έλενα Αντωνίου: Χρυσό μετάλλιο έδαφος, Αργυρά μετάλλια στο Σύνθετο ατομικό, Δοκό και άλμα, 4η θέση Δίζυγο

Μαρίνος Κυριάκου Χρυσά μετάλλια Σύνθετο ατομικό, Κρίκοι, Δίζυγο, Έδαφος, Αργυρά μετάλλια ίππο και ίππο με λαβές, Χάλκινο μετάλλιο Μονόζυγο

Σύνολο μεταλλίων Ενόργανης: 5 Χρυσά, 5 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Ρυθμική Γυμναστική:

Λουκία Γεωργίου: Χρυσό μετάλλιο Στεφάνι, Χάλκινο μετάλλιο Σχοινάκι, 6η θέση Κορδέλα, 7η θέση Κορίνες, 5η θέση στο Σύνολο

Νίκη Θεοδώρου: Χρυσό μετάλλιο Κορδέλα, Αργυρά μετάλλια σε Κορίνες και Σχοινάκι, Χάλκινο μετάλλιο σε Στεφάνι, 4η θέση στο Σύνολο

Σύνολο μεταλλίων Ρυθμικής: 2 Χρυσά, 2 Αργυρά, 2 Χάλκινα

Κολύμβηση:

Χριστίνα Μιχαήλ: 5η θέση Σκυταλοδρομία 5x50μ Ελεύθερο, 7η θέση 100μ Ελεύθερο

Ιωάννα Παφίτη: Χρυσό μετάλλιο 50μ Πρόσθιο, Χάλκινο μετάλλιο 50μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4x50 μ Ελεύθερο

Πέτρος Χριστοδουλίδης: Αργυρό μετάλλιο 50μ Ύπτιο, 4η θέση 50μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4x50 μ Ελεύθερο

Τιμόθεος Βασιλείου: Χρυσό μετάλλιο 100μ Ύπτιο, Χάλκινο μετάλλιο 100μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4x50 μ Ελεύθερο

Σύνολο μεταλλίων Κολύμβησης: 2 Χρυσά, 1 Αργυρό, 2 Χάλκινα

ΚΟΑ : «Χρυσοφόρα» η συμμετοχή της Κύπρου

«Χρυσοφόρα» ήταν η συμμετοχή της Κύπρου στους Παγκόσμιους Ειδικούς Αγώνες 2019.

Σύμφωνα με τον τελικό πίνακα των μεταλλίων, η Κύπρος κατέκτησε 17 χρυσά, 19 αργυρά και 10 χάλκινα μετάλλια.

Για αυτή την ανεπανάληπτη επιτυχία και παρουσία μας στο Άμπου Ντάμπι, ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού, με ανακοίνωσή του, εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια σε ολόκληρη την αποστολή της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ειδικών Ολυμπιακών.

Στην ανακοίνωσή του ο ΚΟΑ αναφέρει ότι η Κύπρος όπως «χρυσοφόρα» άνοιξε την αυλαία των αγώνων, το ίδιο την έκλεισε με αποκορύφωμα το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε η εθνική μας ομάδα μπάσκετ κερδίζοντας την Ανδόρα με 21 – 13.

Συγχαρητήρια απευθύνει ο ΚΟΑ στους «χρυσούς» πρωταθλητές μας, αλλά και σε όλους τους άλλους αθλητές που κατέκτησαν αργυρά και χάλκινα μετάλλια, καθώς και σε αυτούς που συμμετείχαν στα αγωνίσματα τους.

«Είναι με μεγάλη χαρά και ικανοποίηση που είδαμε τους νικητές της ζωής με τη θέληση και την αγωνιστικότητα τους να τιμούν επάξια τη χώρα μας, γεμίζοντας όλους εμάς με ξεχωριστή περηφάνια, αποδεικνύοντας ότι έχουν και θέληση και τόλμη για διάκριση στον αθλητισμό» σημειώνει ο ΚΟΑ ο οποίος διαβεβαιώνει «ότι θα συνεχίσει να στηρίζει πολύπλευρα την Κυπριακή Ομοσπονδία Ειδικών Ολυμπιακών».

Απευθύνει, τέλος, «θερμά συγχαρητήρια στους προπονητές των αθλητών, στην Ομοσπονδία, καθώς και στις οικογένειες τους, με την ευχή όπως σημειώσουν ακόμη μεγαλύτερες διακρίσεις στο μέλλον».

Πηγή: ΚΥΠΕ