Τζούντο: Ολλανδικές πρωτιές στην Τιφλίδα

Δεύτερη ημέρα του Grand Prix τζούντο

Το ολλανδικό τζούντο άνθισε σαν τις περίφημες τουλίπες των Οράνιε, κατά τη δεύτερη ημέρα του Grand Prix τζούντο της Τιφλίδας. Οι Ολλανδοί τζουντόκα έδειξαν τη δύναμή τους, ιδίως στις μεσαίες κατηγορίες.

Το πρώτο χρυσό ήρθε στα έως 81 κιλά των αντρών, με τον Φρανκ ντε Βιτ.

Ο Ολλανδός τζουντόκα με εξαιρετικές δεξιότητες στις λαβές, συμπεριλαμβανομένης και της τεχνικής που έκανε γνωστή ο περίφημος Γεωργιανός, Σότα Καμπαρέλι, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους του.

Στον τελικό έπαιξε και κέρδισε τον Γερμανό, Τίμο Καβέλιους κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και τον άτυπο τίτλο του αθλητή της ημέρας.

«Για μένα είναι πολύ σημαντικό, αν και στον προπονητή μου δεν του αρέσει πάντα. Στον τελικό ξεκίνησα σαν να ήθελα να παίξω με στρατηγική και βρέθηκα σε δύσκολη θέση. Θα μπορούσε να τελειώσει εκεί. Για μένα είναι πολύ σημαντικό γιατί είναι το στιλ του τζούντο που μου αρέσει να παίζω. Μερικές φορές πρέπει να είμαι πιο τεχνίτης, γι 'αυτό νομίζω ότι δεν κέρδισα χρυσά μετάλλια από το 2017 έως τώρα», είπε ντε Βιτ .

Τα Ολλανδικά χρυσά συνεχίστηκαν στις γυναίκες και στην κατηγορία έως 63 κιλά. Στον τελικό της κατηγορίας αναμετρήθηκαν δυο κοπέλες από την Ολλανδία. Η Σάνε Βέρμερ κόντρα στην Κέκε Βαν ντε Μπεργκ. Η Βέρμερ καλύτερη πέτυχε Ιπον και έληξε τον αγώνα.

«Νομίζω ότι στην ολλανδική ομάδα προπονούμαστε πραγματικά σκληρά και δίνουμε το καλύτερό μας εαυτό. Η αντίπαλός μου είναι της ίδιας σχολής και για μένα ήταν δύσκολο καθώς ήθελα να κερδίσει και αυτή. Αν και ήμουν πολύ νευρική είμαι πολύ χαρούμενη που κέρδισα» είπε η Βέρμερ.

Ο Γκιλιέμ Σανέ είχε το «μάτι της τίγρης». Ο Γάλλος τζουντόκα «χτυπά» τους τελευταίους μήνες την πόρτα της ελίτ της κατηγορίας των 73 κιλών και στην Τιφλίδα τα κατάφερε. Στον τελικό νίκησε τον Κουβανό, Μαγντιέλ Εστράδα και έδειξε ότι θα είναι από τους πρωταγωνιστές του 2019.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Άλφα Ουμάρ Ντιαλό. Ο Γάλλος τζουντόκα πέτυχε μια εξαιρετική λαβή και Ιπόν επί του Μπόγνταν Ζούσκο και χαρακτηρίστηκε ως έναν από τους πιο εκρηκτικούς αθλητές στο World Tour.