Προβάδισμα Μπαρτσελόνα, «Χ» στο Άμστερνταμ

Τα δύο πρώτα εισιτήρια των ημιτελικών βγαίνουν την ερχόμενη Τρίτη 16/4

Παίζοντας ακριβώς όσο χρειαζόταν, η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από το Ολντ Τράφορντ με 0-1, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήρθε στο 12ο λεπτό, όταν ο Σουάρες με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Σο κι από εκεί στα δίχτυα. Το γκολ μέτρησε με τη βοήθεια του VAR, αφού υπήρχαν υπόνοιες για οφσάιντ, όμως τελικά χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον αμυντικό της Γιουνάιτεντ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Νέρες ισοφάρισε στις αρχές του δεύτερου και ο Άγιαξ με τη Γιουβέντους άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 στο Άμστερνταμ.

Τα δύο πρώτα εισιτήρια των ημιτελικών θα κριθούν οριστικά την ερχόμενη Τρίτη 16 Απριλίου.