Champions League: Στους «4» Μπαρτσελόνα και Άγιαξ

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Alberto Lingria

Νέο σόου του Μέσι στο Καμπ Νου, επική πρόκριση με ανατρολή ο Άγιαξ.

Ένα εικοσάλεπτο κράτησαν τα όποια όνειρα είχε η Γιουνάιτεντ για ανατροπή μέσα στο Καμπ Νου. Ο Λιονέλ Μέσι ευθύνεται για το στραβό ξύπνημα των Βρετανών, καθώς στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ με ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ντε Χέα, έγραψε το 2-0.

Το φοβερό γκολ του Κουτίνιο στο 61' ήταν το κερασάκι στην τούρτα του καταλανικού θριάμβου.

Tο ματς της βραδιάς παίχτηκε στο Τορίνο. Η Γιουβέντους προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 28', όμως ο Ντε Μπεκ ισοφάρισε στο 34ο λεπτό.

Στο 67ο ο Ντε Λιχτ ολοκλήρωσε την επική ανατροπή κι έστειλε τον Άγιαξ στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.

Τα προημιτελικά ολοκληρώνονται την Τετάρτη, η κλήρωση θα γίνει την Παρασκευή και οι πρώτοι αγώνες των ημιτελικών θα διεξαχθούν το διήμερο 30 Απριλίου - 1η Μαΐου.