Οι Σέλτικς πέρασαν «χειροπέδες» στον Γιάννη

Από Konstantinos Tsellos

Προβάδισμα 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής για τους Σέλτικς που έσπασαν την έδρα των Μπακς

Οι Σέλτικς «κλείδωσαν» τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και «άλωσαν» το Μιλγουόκι, επικρατώντας με 90-112 και παίρνοντας προβάδισμα 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής απέναντι στους Μπακς.

Με την άμυνα των Κελτών προσαρμοσμένη πάνω του, ο Greek Freak έμεινε στους 22 πόντους, με μόλις 4/16 δίποντα. Κρις Μίντλετον με 16 πόντους και Νίκολα Μίροτιτς με 13 ήταν οι μοναδικοί που έδωσαν βοήθειες στον 24χρονο Έλληνα σούπερ σταρ.

Ο Ίρβινγκ με 26 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ μαζί με τον Αλ Χόρφορντ που είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 τάπες ξεχώρισαν από τους νικητές.

Οι Σέλτικς πήραν από την αρχή τα ηνία του ματς, περιόρισαν τον Αντετοκούνμπο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (17-26). Οι Μπακς ολοκλήρωσαν το δωδεκάλεπτο με 5/19 σουτ με τον ηγέτη τους να μετρά μόλις έναν πόντο με 0/3 σουτ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Μάικ Μπάντενχολζερ απέσυρε τον Γιάννη και το Μιλγουόκι έτρεξε ένα σερί 15-0 ισοφαρίζοντας το ματς (40-40), για να κλείσει το ημίχρονο με 50-52 υπέρ των «Κελτών».

Οι Μπακς προσπέρασαν με τρίποντο του Αντετοκούνμπο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, 54-53, αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους Σέλτικς. Με τον Χόρφορντ να παίζει τρομερή άμυνα πάνω στον Αντετοκούνμπο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 12-0 και έφεραν τη διαφορά ακόμα και στο +21, (65-86), με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 71-88.

Τα δύο τρίποντα του Γιάννη βοήθησαν τους γηπεδούχους να ρίξουν τη διαφορά στους δώδεκα (80-92), στα 8:50 πριν το τέλος, ωστόσο η βραδιά ανήκε στους Σέλτικς. Με ηγέτες τους Ίρβινγκ και Χόρφορντ οι Σέλτικς αποκατέστησαν την τάξη, επαναφέροντας τη διαφορά στο +20 και τελειώνοντας το ματς.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης (3:00) και πάλι στο Μιλγουόκι.