NBA: Μπακς και Γιάννης στους τελικούς της Ανατολής

Από Konstantinos Tsellos

Τα «ελάφια» διεκδικούν τον τίτλο της περιφέρειας για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια και περιμένουν Ράπτορς ή Σίξερς

Πανηγυρική πρόκριση για τους τελικούς της Ανατολής πήραν οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Τα «ελάφια» επικράτησαν άνετα με 116-91 των Σέλτικς στο Μιλγουόκι και καθάρισαν με 4-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Κορυφαίος των Μπακς ήταν ο Greek Freak, που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (4/5 βολές, 8/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 4 λάθη σε μόλις 31 λεπτά συμμετοχής. Τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Κρις Μίντλετον με 19 και ο Έρικ Μπλέντσο με 18 πόντους.

Στο ξεκίνημα του πέμπτου ημιτελικού, οι Σέλτικς κατάφεραν να περιορίσουν τον Γιάννη αλλά οι Μπακς με οδηγό τον Μίροτιτς έφτασαν στο +11 πριν οι Κέλτες επιστρέψουν με δικό τους σερί 12-0. Η ισορροπημένη πρώτη περίοδος έκλεισε με το Μιλγουόκι μπροστά 22-19.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο, μετά τα δυο break στη Βοστώνη, ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν την ευκαιρία να τους ξεφύγει. Με άμυνα από ατσάλι έτρεξαν ένα σερί 13-0 (31-19). Ο Αντετοκούνμπο μπορεί να έκλεισε το πρώτο μέρος με μόλις 6 πόντους, αλλά με 6 ασίστ και προσήλωση στην άμυνα ήταν πρωταγωνιστής και έδωσε αέρα 13 πόντων (52-39) στους Μπακς στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι επικράτησαν πλήρως. Ο Αντετοκούνμπο πήρε μπροστά και στην επίθεση και με 10 πόντους στο δωδεκάλεπτο, ώθησε τους Μπακς να αυξήσουν τη διαφορά και να κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 18 πόντων (80-62).

Οι Σέλτικς, από τους οποίους διασώθηκε μόνο ο Κάιρι Ίρβινγκ με 15 πόντους, αλλά μόλις 6/21 σουτ, πέταξαν νωρίς λευκή πετσέτα, με τη διαφορά να φτάνει και στο +27 (116-89) λίγο πριν το τέλος.

Οι Μπακς καθάρισαν τη σειρά και έγραψαν ιστορία επιστρέφοντας στους τελικούς της Ανατολής μετά από 18 χρόνια. Εκεί θα περιμένουν με πλεονέκτημα έδρας το νικητή του ζευγαριού Ράπτορς-Σίξερς (3-2).