FlipboardInstagramLinkedin

Ολοκληρώθηκε το γκραν πρι του τζούντο στη Μογγολία

Πνευματικά Δικαιώματα Twitter/@Judo
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Σπουδαίοι τελικοί και μεγάλες εκπλήξεις στην τρίτη ημέρα του γκραν πρι του Χοχότ

Το γκραν πρι του τζούντο στην πόλη Χοχότ στα βάθη της Μογγολίας ολοκληρώθηκε με τις μεγάλες κατηγορίες βαρών σε άντρες και γυναίκες.

Στην κατηγορία κάτω των 100 κιλών, ο παγκόσμιος πρωταθλητής Γκουχάμ Τσο κέρδισε το τέταρτο χρυσό μετάλλιο της καριέρας του σε γκραν πρι του τζούντο.

Ο Κορεάτης τζουντόκα επικράτησε στον τελικό του Ιρλανδού Μπεν Φλέτσερ, νούμερο 9 στον κόσμο.

Η νίκη για τον Τσο ήρθε χάρη στον αποκλεισμό του αντιπάλου του, που δέχτηκε τρεις ποινές σίντο για παθητικό παιχνίδι.

Ο Κορεάτης τόνισε μετά τη νίκη του πως μεγάλος στόχος του είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες.

«Ήταν πολύ δύσκολοι οι αγώνες καθώς χρειάστηκα το χρυσό σκορ στα πρώτα νοκ άουτ αλλά ήμουν κατάλληλα προετοιμασμένος για αυτή την περίπτωση και είχε προπονηθεί σκληρά. Αυτή η πολύ δυνατή μου προετοιμασία μου έδωσε τις βάσεις και με βοήθησε να φτάσω μέχρι την τελική επικράτηση. Σκοπεύω να προπονηθώ ακόμη πιο σκληρά στο μέλλον, να έχω πολύ καλά αποτελέσματα και να τα καταφέρω εξίσου καλά και στους Ολυμπιακούς Αγώνες» είπε ο Γκουχάμ Τσο.

Στις γυναίκες και την κατηγορία κάτω των 78 κιλών η Φανί Ποσβίτ από τη Γαλλία κέρδισε για πρώτη φορά χρυσό μετάλλιο σε γκραν πρι αντιμετωπίζοντας στον τελικό την Άνα Μαρία Βάγκνερ από τη Γερμανία.

Η Ποσβίτ ανέβηκε πρόσφατα κατηγορία κιλών και στον αγώνα κατάφερε να επικρατήσει 1-0 στο χρυσό σκορ με πολύ ωραία κίνηση ο-σότο-μακικόμι, 29 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της παράτασης.

Η Γαλλίδα τζουντόκα εξήγησε πως κατάφερε να φτάσει μέχρι το χρυσό μετάλλιο σε αυτόν τον δραματικό τελικό.

«Ήταν πολύ δύσκολος αγώνας. Βρέθηκα για πρώτη φορά απέναντι στη Γερμανίδα τζουντόκα. Είχα υπομονή και διάλεξα την κατάλληλη στιγμή για να κάνω την επίθεσή μου στο χρυσό σκορ» είπε η Ποσβίτ.

Στη μεγάλη κατηγορία των ανδρών, αυτή άνω των 100 κιλών, ο νεαρός και εξαιρετικά ταλαντούχος Μινγιόνγκ Κιμ πάγωσε τους φιλάθλους στην εξέδρα καθώς επικράτησε του ήρωά τους από τη Μογγολία, Τουβσινμπάγιαρ Ναϊντάν.

Ο 18χρονος Κορεάτης επικράτησε με εντυπωσιακό τρόπο, πετυχαίνοντας ιπόν με λαβή ούτσι-μάτα, 24 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η κανονική διάρκεια του τελικού.

Στην κατηγορία άνω των 78 κιλών, η πολύπειρη Ινταλίς Ορτίθ δεν αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στον τελικό απέναντι στην άπειρη Μάγια Ακίμπα από την Ιαπωνία, κερδίζοντας λόγω αποκλεισμού της αντιπάλου της.

Στους άνδρες και την κατηγορία κάτω των 90 κιλών, ο Ιάπωνας Κέντα Ναγκασάβα πήρε το χρυσό μετάλλιο απέναντι στον Σέρβο και πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή Νεμάνια Μάιντοφ.

Ο Ναγκασάβα πήρε τη νίκη σημειώνοντας ένα εξαιρετικό βαζάρι στα τέσσερα λεπτά του τελικού, με μία άρτια εκτελεσμένη λαβή ούτσι-μάτα.

Η κίνηση της ημέρας ανήκει δικαιωματικά στον σπουδαίο Λεβάνι Ματιασβάλι.

Με μία ισοπεδωτική επίθεση Σεόι-Οτόσι, ο Ματιασβίλι απογείωσε τον Γιοχάνες Φρέι και δεν του έδωσε περιθώριο αντίδρασης, κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο.