Europa League: Θρίαμβος Τσέλσι, 4-1 την Άρσεναλ

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Anton Vaganov
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

MVP του αγώνα ο Εντέν Αζάρ που πέτυχε δύο γκολ.

Στην ευρωπαϊκή μάχη των Λονδρέζων, νικήτρια αναδείχθηκε η Τσέλσι και μάλιστα με θριαμβευτικό τρόπο.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι επικράτησε στο Μπακού της Άρσεναλ με 4-1 και κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Europa League.

REUTERS/Anton Vaganov

Οι Κανονιέρηδες μπήκαν με μεγαλύτερη όρεξη, αλλά και φλυαρία στο ματς, με τους Μπλε από την πλευρά τους να δείχνουν εύκολα δόντια στις αντεπιθέσεις.

Με το ημίχρονο να λήγει χωρίς σκορ, η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου έμεινε εμφανώς από ανάσες στο δεύτερο μέρος και ο Ζιρού με υποδειγματική κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 49'.

REUTERS/Phil Noble

Το 1-0 μούδιασε την Άρσεναλ, ενώ η Τσέλσι πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 60ό λεπτό με τον Λεντέσμα και πέντε λεπτά αργότερα, ο Εντέν Αζάρ έγραψε το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, απογοητεύοντας τον Πετρ Τσεχ στο τελευταίο ματς της σπουδαίας καριέρας του.

REUTERS/Maxim Shemetov

Ο Άλεξ Ιβόμπι μείωσε σε 3-1 στο 69', τρία λεπτά πριν ο Αζάρ και πάλι βρει δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.