Μόντρεαλ: Καναδικές επιτυχίες στο τζούντο

Από Euronews

Στο ιστορικό Ολυμπιακό Πάρκο του Μόντρεαλ φιλοξενείται το Judo Grand Prix

Στο ιστορικό Ολυμπιακό Πάρκο φιλοξενείται το εναρκτήριο Judo Grand Prix του Μόντρεαλ.

-Οι Καναδοί οικοδεσπότες τρέφουν μεγάλες ελπίδες για καλή συγκομιδή μεταλλίων, και όντως ο τελικός των έως 57 κιλών των γυναικών ήταν καθαρά Καναδική υπόθεση.

Εκεί αναμετρήθηκαν η Κρίστα Ντεγκούτσι με την Τζέσικα Κιμκάιτ, δυο τζουντόκα που είχαν εξαιρετικές εμφανίσεις στους προκριματικούς.

Η Ντεγκούτσι που διεκδικούσε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο το κατέκτησε με ένα θεαματικό Ιπόν.

«Παρατήρησα ότι δεν θα ήταν εύκολος αγώνας, αυτή τη φορά έκανα ότι καλύτερο καθώς ήθελα ένα χρυσό μετάλλιο για το κοινό του Καναδά. Είμαι πολύ περήφανη και χαρούμενη που όλοι ευχαριστήθηκαν από μένα. Χαίρομαι για την οικογένειά μου, που μπόρεσα να κερδίσω το χρυσό μετάλλιο», είπε η Ντεγκούτσι.

-Τα Καναδικά μετάλλια συνεχίστηκαν, καθώς ο Τζέικομπ Βαλόις, πήρε το πρώτο μετάλλιό του σε Grand Prix του τζουντο, στην κατηγορία έως 66 κιλά των αντρών, νικώντας στον τελικό για το χάλκινο μετάλλιο τον Νάθαν Κατζ από την Αυστραλία.

-Ξεχωριστή στιγμή για το Grand Prix η παρουσία της θρυλικής, Νάντια Κομανέτσι, η οποία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Μόντρεαλ το 1976, πήρε το πρώτο 10αρι στην ενόργανη γυμναστική. Παρακολούθησε με τον πρόεδρο της διεθνούς ομοσπονδίας, Μάριους Βίζερ, τους αγώνες και έκανε την απονομή στην Κόγκα Ουακάνα από την Ιαπωνία που πήρε το χρυσό στα έως 48 κιλά.

-Αθλητής της ημέρας αναδείχθηκε ο τρεις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής και Ολυμπιονίκης Ναχίσα Τακάτο, από την Ιαπωνία. Παρουσιάζοντας διαφορετικά στυλ τζούντο, νίκησε όλους τους αντιπάλους του με μια τεράστια ποικιλία τεχνικών. Στον τελικό της κατηγορίας έως 60 κιλά, αντιμετώπισε τον Ρώσο, Ρόμπερτ Μιχβιντιμπάτζε. Με ένα θαυμαστό Ιπόν κατέκτησε το χρυσό.

Ο Μάριους Βίζερ του απένειμε το μετάλλιο.

«Στην προετοιμασία μου για αυτούς τους αγώνες δεν έκανα κάτι συγκεκριμένο, αλλά ένα πράγμα είναι σίγουρο, αγαπώ το τζούντο, παρακολουθώ πολλά βίντεο τζούντο και δοκιμάζω πολλά πράγματα» είπε ο Τακάτο.

-Στην κατηγορία των έως 52 κιλών των γυναικών θριαμβεύτρια ήταν η ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια στις νεάνιδες η Γκεφέν Πρίμο από το Ισραήλ. Νίκησε στον τελικό την Αντζέλικα Ντελγκάδο από τις Ηνωμένες Πολιτείες, κατακτώντας το πρώτο της χρυσό στο Grand Prix της διεθνούς ομοσπονδίας.

-Η κίνηση της ημέρας ήλθε από τον Νάθον Μπαρνς από την Ιρλανδία στα έως 66 κιλά των αντρών, στον αγώνα του με το Μαροκινό, Ομάντ Μπασού για το χάλκινο μετάλλιο.