Χρυσό για τον Τακανόρι στο Μόντρεαλ

Η 2η ημέρα του Grand Prix τζιουντο του Καναδά

Η 2η ημέρα του Grand Prix τζιουντο στο Μόντρεαλ του Καναδά άνοιξε με μια παραδοσιακή επίδειξη στην κατάμεστη Maurice Richard Arena.

Ο Γιαπωνέζος Ναγκάσε Τακανόρι, ήταν ο αθλητής της ημέρας κατά τη δεύτερη ημέρα του Grand Prix τζούντο στο Μόντρεαλ.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2015, στον τελικό των έως 81 κιλών αντιμετώπισε και νίκησε τον τοπικό ήρωα, και χάλκινο Ολυμπιονίκη, Αντουάν Βαλό Φορτιέ.

«Έχω αγωνιστεί αρκετά τον τελευταίο καιρό σε διεθνείς αγώνες. Αυτό είναι το πρώτο μου χρυσό εδώ και πολύ καιρό. Και πραγματικά αισθάνομαι ότι θα αναγεννηθώ και θα επιστρέψω στον παλιό καλό εαυτό μου» είπε ο Ναγκάσι.

Στα έως 70 κιλά των γυναικών η ελπιδοφόρα νεαρή Καναδή, Κελίτα Ζούπαντσιτς έπαιξε στον τελικό με τη Γερμανίδα Τζιοβάνα Σκοτσιμάρο. Η Γερμανίδα ήταν αυτή που τελικά χαμογέλασε, βάζοντας στο στήθος της το χρυσό μετάλλιο πετυχαίνοντας Ιπόν.

Το χρυσό μετάλλιο στην αθλήτρια της ημέρας παρέδωσε η Αν Μακλίγκερ διευθύνουσα σύμβουλος της «The Own Podium».

«Στην αρχή ήμουν νευρική. Αλλά εγώ και ο προπονητής μου είπαμε να παρουμε ενέργεια και το κοινό και αυτό με έκανε να νιώσω καλά να αισθανθώ υπέροχα και αυτό ήταν που χρειαζόμουν Την κράτησα για κάποια δευτερόλεπτα και αυτό ήταν, είπα απλά μην την αφήσεις να ξεφύγει», είπε ο Σκοτσιμάρο.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017 Ιάπωνας Χατσιμότο Σότσι,  αντιμετώπισε τον Βίκτορ Σχορτόφ, από τα Ηνωμένα Αραβικα Εμιράτα, στον τελικό των έως 73 κιλών των αντρών και εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο για τα ιαπωνικά χρώματα.

Η Τσο Μόκι από την Νότια Κορέα κέρδισε την κατηγορία των έως 63 κιλών των γυναικών, κόντρα στην Έιμι  Λάιβς από τη Μεγάλη Βρετανία εξασφαλίζοντας το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε Grand Prix.

Πολύ συναισθηματική η στιγμή της κατάκτησης του χάλκινου μεταλλίου στην ίδια κατηγορία από τη Βραζιλιάνα Αλέξια Καστίγιος.

Δυο χάλκινα μετάλλια κατέκτησε την δεύτερη ημέρα του Grand Prix και ο Καναδάς.