Τζούντο: Ιαπωνικές πρωτιές στη Βουδαπέστη

Στο Grand Prix της Βουδαπέστης μετείχε η πρώτη προσφυγική ομάδα

Το τζούντο είναι κάτι περισσότερο από ένα άθλημα, φαντάζει σαν μια οικογένεια όπου κανείς δεν μένει πίσω. Το Grand Prix της Βουδαπέστης ήταν μια ιστορική στιγμή με τη συμμετοχή της πρώτης προσφυγικής ομάδας.

-Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2017, Τονάκι Φούνα από την Ιαπωνία, ήταν η αθλήτρια της ημέρας. Στον τελικό των έως 48 κιλών των γυναικών, έπαιξε με την Ντίστρια Κρασνίγκι από το Κοσσυφοπέδιο. Ο αγώνας κρίθηκε στο χρυσό βαθμό όπου η Γιαπωνέζα επικράτησε, κατακτώντας το ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η υπουργός αθλητισμού της Ουγγαρίας, Τούντε Σάμπο, απένειμε τα μετάλλια στις νικήτριες.

«Έχω παίξει πολλές φορές εναντίον της, αλλά σε προπονητικά παιχνίδια. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που παίξαμε σε επίσημο αγώνα. Γνωρίζουμε η μια την άλλη και ήταν πραγματικά δύσκολο για μας να αγωνιστούμε την πρώτη φορά. Ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε να υπάρξει Ιπόν», είπε η Τονάκι Φούνα.

Ο Γέλντος Σμεντόφ από το Καζακστάν, ήταν ο αθλητής της ημέρας. Στον τελικό της κατηγορίας των έως 60 κιλών των αντρών, έπαιξε με τον Μπολμπαντάρ Γκολμπάτ από τη Μογγολία. Ο Σμεντόφ εξασφάλισε τη νίκη στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, κατακτώντας το 6ο χρυσό της καριέρας της σε Grand Prix.

Τα μετάλλια απένειμε το μέλος της ΔΟΕ και πρώην Πρόεδρος της Ουγγαρίας, Σμιτ Παλ.

«Για τη χρονιά αυτή το σημαντικότερο τουρνουά είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Τόκιο. Όλα τα Grand Slam και τα Grand Prix της διεθνούς ομοσπονδίας, είναι προετοιμασία για αυτό και νομίζω ότι θα με φέρουν και πάλι στο χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα», είπε ο Γέλντος Σμεντόφ.

Στα έως 57 κιλά των γυναικών αναμετρήθηκαν η Ραφαέλα Σίλβα από τη Βραζιλία, με τη Νόρα Γκιάκοβα από το Κοσσυφοπέδιο, με τη Βραζιλιάνα να κατακτά το χρυσό.

Στα έως 66 κιλά των αντρών νικητής ήταν ο Χερλέν Γκανμπόλντ από τη Μογγολία. Το στέλεχος του CNN, Κορίνα Κέλερ, έκανε την απονομή.

Η Ιαπωνία πήρε το δεύτερο χρυσό στα έως 52 κιλά των γυναικών, όπου η Μέντα Τσιχίμα νίκησε την Ελβετίδα, Φαμπιέν Κοσέρ. Στη κατηγορία αυτή ήρθε και η έκπληξη της ημέρας, καθώς η Κοσοβάρα ολυμπιονίκης, Μαχίντα Κελμεντί, έχασε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο από την Ισπανίδα, Άνα Πέρες Μποξ.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Ιρανό, Μοχαμάντ Ρασχνονεσάντ που αγωνίστηκε με τα χρώματα της ομάδας προσφύγων της διεθνούς ομοσπονδίας, στο ξεχωριστό για τους φίλους του τζούντο, Grand Prix της Βουδαπέστης.