Τσάμπιονς Λιγκ: Θριαμβευτική πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

Από euronews with ΚΥΠΕ

Πέρασε με δυο νίκες στον τρίτο προκριματικό της διοργάνωσης και βλέπει πλέι - οφ

Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, με δύο νίκες, προκρίθηκε o ΑΠΟΕΛ μετά τον θρίαμβο 3-0 στο ΓΣΠ επί της Σουτιέσκα από το Μαυροβούνιο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «θρύλο» ήταν ο Σέρβος Πάβλοβιτς που πέτυχε χατ τρικ.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Πάβλοβιτς στο 13΄και στο 24΄. Το τρίτο τέρμα για την κυπριακή ομάδα ήρθε στο 66΄ με σκόρερ και πάλι τον Σέρβο.

Την μεγάλη νίκη του ΑΠΟΕΛ αμαύρωσε ο τραυματισμός του Τάμαρι στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, στις 23 Ιουλίου, ο ΑΠΟΕΛ είχε νικήσει στο Μαυροβούνιο με 1-0.

Στον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) - Νταντάλκ (Ιρλανδία).