Τρεις εβδομάδες μετά την επεισοδιακή παρέλαση υπερηφάνειας με την επίθεση των ακροδεξιών
Τρεις εβδομάδες μετά το πρώτο gay pride στην Πολωνία και τα επεισόδια που προκάλεσαν οι ακροδεξιοί στην πόλη Πλοκ, 100 χιλιόμετρα από την Βαρσοβία ακτιβιστές από την κοινότητα των ΛΟΑΤΚΙ διοργάνωσαν την πρώτη πορεία υπερηφάνειας .
Περίπου 2,500 πολίτες συμμετείχαν στην πορεία κρατώντας σημαίες με το ουράνιο τόξο και φωνάζοντας συνθήματα για τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων.
Τα μέτρα ασφαλείας ήταν ενισχυμένα μετά τα σοβαρά επεισόδια του Ιουλίου.
Τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων αποτελούν κόκκινο πανί για ένα μεγάλο μέρος της πολωνικής κοινωνίας, για το κυβερνών συντηρητικό κόμμα αλλά και την καθολική εκκλησία