Τριπλή εκτέλεση από τα 11 βήματα για τον ΠΑΟΚ

Πνευματικά Δικαιώματα ΑΠΕ-ΜΠΕ EPA/OLAF KRAAK
Από ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΚΥΠΕ

Τρία πέναλτι εις βάρος του ΠΑΟΚ στην Ολλανδία. Εύκολα ο Ολυμπιακός. Ανατροπή και πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

Δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία έχει ο πρωταθλητής Ελλάδας στην αναμέτρηση με τον Άγιαξ στην Ολλανδία.

Παίκτες και τεχνικό επιτελείο είναι απογοητευμένοι από τα τρία πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής εις βάρος του ΠΑΟΚ με τους ποδοσφαιριστές της ολλανδική ομάδας να μετατρέπουν σε γκολ τα δυο από αυτά ενώ το ένα απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Επί 20 λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε σκορ πρόκρισης, όμως εν τέλει, δεν μπόρεσε να φύγει από τη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» με το αποτέλεσμα που ήθελε. Ηττήθηκε από τον Αγιαξ, στη ρεβάνς για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League (σ.σ. 2-2 το πρώτο ματς στην Τούμπα), με 3-2 και θα συνεχίσει τη ευρωπαϊκή διαδρομή του στα πλέι οφ του Europa League, με αντίπαλο τη Σλόβαν Μπραντισλάβας.

Ο Μπίσεσβαρ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» στο 23ο λεπτό και ο Τάντιτς, με πέναλτι, στο 43ο λεπτό έκανε το 1-1. Ο Σέρβος, νωρίτερα (32ο λεπτό) έχασε πέναλτι, με τον Πασχαλάκη να διώχνει την μπάλα.

Στο 79ο λεπτό, με κεφαλιά, ο Ταλιαφίκο έδωσε τα ηνία στον Αγιαξ (2-1) και στο 85ο λεπτό, με νέο πέναλτι, ο Τάντιτς «έγραψε» το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (94ο λεπτό) ο Μπίσεσβαρ.

Ενα βήμα ακόμη για το σεντόνι!

Την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 2-0 την Μπασακσεχίρ στη ρεβάνς Γ΄ προκριματικού γύρου της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Σα, ο οποίος με σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε την ομάδα του ζωντανή. Ο Σεμέδο στο 55' άνοιξε το σκορ και στο 78' ο Βαλμπουενά με πέναλτι έκανε το 2-0. Δοκάρι για τους Πειραιώτες είχε στο 4' ο Γκιγιέρμε. Για 4ο παιχνίδι ο Ολυμπιακός κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Ολυμπιακός με το 1-0 του πρώτου αγώνα μπήκε δυνατά στο γήπεδο και κυνήγησε ένα γκολ που θα τον έκανε απόλυτο φαβορί για την πρόκριση. Οι Πειραιώτες άγγιξαν το γκολ στο 4', αλλά ο «κεραυνός» του Γκιγιέρμε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Οι Τούρκοι ανέβασαν απόδοση και αν δεν είχαν βρει απέναντί τους τον εξαιρετικό Σα, τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για τον Ολυμπιακό. Ο πορτιέρο των «ερυθρόλευκων» είπε αρχικά όχι στον Βίστσα στο 10' και στο 35' με τρομερή επέμβαση σταμάτησε τον Ρομπίνιο.

Ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ

Ανατροπή και νίκη - πρόκριση πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο «Τόφικ Μπαχράμοφ» στέλνοντας δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα της Καραμπάχ. Ο αγώνας στο Μπακού ήταν για τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το πρώτο του γκολ με πέναλτι που κτύπησε επιτυχώς στο 34ο λεπτόο Σεμπάστιαν ντε Βινσέντι.

Το γκολ της λύτρωσης για τους πορτοκαλί πέτυχε στο 68ο λεπτό ο Ούρος Μάτιτς.

Ο αγώνας ήταν ο πρώτος με τον ΑΠΟΕΛ υπό την καθοδήγηση του Γερμανού προπονητή

Τόμας Ντολ. Στον 1ο αγώνα η ομάδα της Λευκωσίας έχασε στο ΓΣΠ από την Καραμπάχ

με 1-2.

Ο ΑΠΟΕΛ καλείται τώρα να αντιμετωπίσει το ¨Αγιαξ.

Πρώτος αγώνας θα είναι εντός έδρας στις 20 Αυγούστου και επαναληπτικός αγώνας εκτός έδρας στις 28 Αυγούστου.