Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τζούντο: Χρυσός ο Νόελ βαν Τεντ

Από euronews

Η Μαρί Γκαχιέ από τη Γαλλία πήρε το χρυσό στην κατηγορία έως 70 κιλά των γυναικών

Κυρίαρχος της πέμπτης ημέρας του παγκόσμιου πρωταθλήματος τζούντο στο Τόκιο, ήταν ένας ιπτάμενος Ολλανδός.

Ο Νόελ βαν Τεντ κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο δυο πρώην παγκόσμιων πρωταθλητών στο διάβα του για το χρυσό μετάλλιο, στα έως 90 κιλά των αντρών.

Η επικράτηση του Νόελ βαν Τεντ ήταν μεγάλη στιγμή για το ολλανδικό τζούντο και ήρθε δέκα χρόνια μετά τον τελευταίο τίτλο των «Οράνιε» σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Αντίπαλος του Ολλανδού τζουντόκα στον τελικό ήταν ο Ιάπωνας, Μουκάι Σοχίρο. Με μόλις 30 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο, ο Ολλανδός πέτυχε ένα Kosoto Gari, που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Μανουέλ Λαρανάγκα αντιπρόεδρος της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο απένειμε το μετάλλιο στον χρυσό παγκόσμιο πρωταθλητή .

«Στο μυαλό μου είχα τον Άντον Γκέσνικ τον συμπατριώτη μου που κέρδισε σε αυτό το στάδιο. Και εκείνος είχε νικήσει έναν Ιάπωνα για να κατακτήσει το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο. Είχα αυτό στο μυαλό μου, το πνεύμα του ήταν μαζί μου. Πήρα δύναμη από αυτό. Ήξερα ότι θα δώσω μάχη με ένα Ιάπωνα και σκέφτηκα ευκαιρία να συνεχίσω στο δρόμο του», είπε ο Νόελ βαν Τεντ.

Η Μαρί Γκαχιέ από τη Γαλλία πήρε το χρυσό στην κατηγορία έως 70 κιλά των γυναικών. Στο τελικό είχε αντίπαλο την Μπάρμπαρα Τίμο, από την Πορτογαλία. Εκπληκτική η Γκαχιέ χρειάστηκε μόλις 48 δευτερόλεπτα για να νικήσει την Τίμο και να πάρει τον πρώτο του τίτλο παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Το λαμπρό χαμόγελο στο πρόσωπό της μάρτυρας της ευτυχίας της. Το μετάλλιο παρέλαβε από τον Νάσερ αλ-Ταμεμί ταμία της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο.

Η Γκαχιέ ακολούθησε τα «βήματα» της Κλαρίς Αγμπεγκνένου που μόλις μια ημέρα πριν είχε κατακτήσει και αυτή το χρυσό για τα γαλλικά χρώματα.

«Με ενέπνευσε, είναι σαν τη μεγάλη μου αδελφή; όταν τη βλέπω πως ασχολείται με το τζούντο όταν αγωνίζεται είναι πραγματικά έμπνευση για μένα», είπε η Γκαχιέ.

Η γαλλική ομάδα εντυπωσιάζει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο. Εκτός από τα δυο χρυσά με τις Γκαχιέ και Αγμπεγκνένου έχει κατακτήσει και δυο χάλκινα μετάλλια. Το πρώτο στα έως 70 κιλά των γυναικών με την Μαργκό Πινό. Το δεύτερο στα έως 90 κιλά με τον Αξέλ Κλερζέ.

Δυο χρυσά και 2 χάλκινα σε 2 ημέρες για τη Γαλλία τη φέρνουν στη δεύτερη θέση των μεταλλίων πίσω από τους οικοδεσπότες του παγκοσμίου πρωταθλήματος, τους Ιάπωνες.

Η κίνηση της ημέρας ανήκει στον ασημένιο παγκόσμιο πρωταθλητή στα έως 90 κιλά τον Μουκάι Σοχίρο που πέτυχε ένα εντυπωσιακό Kouchi Gake.