Τόκιο: Χρυσός στα βαρέα βάρη ο Τσέχος Κρπαλέκ

Από euronews

Στο τατάμι κατέβηκαν οι βαριές κατηγορίες όπου ο συναγωνισμός είναι έντονος.

Σπουδαίες μάχες στο Τόκιο την έβδομη ημέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος τζούντο. Στο τατάμι κατέβηκαν οι βαριές κατηγορίες όπου ο συναγωνισμός είναι έντονος.

Χωρίς την παρουσία του θρυλικού Γάλλου Τέντι Ρινέ, στα +100 κιλά των αντρών, ο ολυμπιονίκης Λούκα Κρπαλέκ σε πολύ καλή φόρμα νίκησε τον Κορεάτη Κιμ Μινιόγκ με ippon στον ημιτελικό.

Στο δεύτερο ημιτελικό, υπήρξε η πολύ σκληρή αναμέτρηση του παγκόσμιου πρωταθλητή του 2018 Γεωργιανού Γκουράμ Τουσισβίλι, με τον τοπικό ήρωα Χουρασάβα Χισαγιόσι.

Ο Ιάπωνας με ippon υπερκέρασε το εμπόδιο του Γεωργιανού και βρέθηκε στον τελικό, ελπίζοντας να χαρίσει το χρυσό της κατηγορίας στην Ιαπωνία, για πρώτη φορά από το 2003.

Ο Χουρασάβα πολέμησε σκληρά, αλλά ο Τσέχος ήταν ανυπέρβλητο εμπόδιο και κατέκτησε τη νίκη.

Ο Κρπαλέκ θα παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020 φέροντας τον διπλό τίτλο του ολυμπιονίκη και του παγκόσμιου πρωταθλητή.

Τα μετάλλια απένειμε ο αντιπρόεδρος της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο, Ρέχιο Ντάβιο.

«Νιώθω πολύ καλά, είναι μια καταπληκτική μέρα για μένα, έχω κατακτήσει τον παγκόσμιο τίτλο σε δύο κατηγορίες, στα έως 100 κιλά το 2014 και φέτος στα βαρεία βάρη, είναι μια μεγάλη μέρα για μένα», είπε ο Κρπαλέκ.

Στις γυναίκες στην κατηγορία +78 κιλά η σπουδαία Κουβανή, Ινταλίθ Ορτίθ έπαιξε στον τελικό με την Γιαπωνέζα, Σόνε Ακίρα. Μετά από σκληρή μάχη το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Ακίρα.

Τη απονομή έκανε ο Αντόνιο Κάστρο μέλος της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο.

«Έχω μεγάλη φιλία με την Ούτα Άμπε και δουλέψαμε σκληρά μαζί στις προπονήσεις για να μπορέσουμε να κερδίσουμε χρυσό μετάλλιο και οι δυο σε αυτή τη διοργάνωση Είναι κάτι πολύ ξεχωριστό», είπε η Ακίρα.

Στην μεγάλη κατηγορία των +78 κιλών η Ιαπωνία ανέβασε και δεύτερη αθλήτρια στο βάθρο των νικητών. Την Σάρα Ασαχίρα που εξασφάλισε ίσως το πιο γρήγορο χάλκινο μετάλλιο μετά από μόλις 5 δευτερόλεπτα αγώνα, κόντρα στη Βραζιλιάνα Μαρία Αλτεμάν.

Στους άντρες στα βαρέα βάρη ο Ολλανδός Ρόι Μέγιερ κατέκτησε για τη χώρα του το χάλκινο μετάλλιο που ήταν συνολικά το τέταρτο για την Ολλανδία σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από την Μπεατρίζ Σόουζα από τη Βραζιλία που πέτυχε ένα εντυπωσιακό harai goshi εναντίον της Νίνα Κουότρο Κέλι, από τις Ηνωμένες Πολιτείες.