Τζούντο: Πρωτιές για τους Ρώσους στην Τασκένδη

Από euronews

Στην πρωτεύουσα του Ουζμπεκιστάν μια πόλη-σύμβολο για το παγκόσμιου τζούντο, ξεκίνησε το διεθνές Grand Prix

Στην Τασκένδη μια πόλη σύμβολο για το παγκόσμιο τζούντο, ξεκίνησε το διεθνές Grand Prix στο πλαίσιο της παγκόσμιας περιοδείας της διεθνούς ομοσπονδίας.

Στην κατηγορία των έως 60 κιλά των αντρών αναμετρήθηκαν οι συνεχιστές δυο σπουδαίων σχολών.

Από τη μία πλευρά ο 20χρονος Γκένγκι Κόγκα, γιος του Τοσιχίκο Κόνγκα, ενός από τους μεγαλύτερους τζουντόκα στην ιστορία, αντιμετώπισε τον 21χρονο Γιάγκο Αμπουλάτζε, έναν νεαρό τζουντόκα που προέρχεται από τη θρυλική σχολή των Ρώσων.

Στον τελικό και οι δύο έδειξαν τις τεράστιες δυνατότητές τους. Ήταν ένας σφιχτός, δύσκολος αγώνας και χρειάστηκε ο χρυσός βαθμός για να ξεκαθαρίσει η πρώτη θέση. Νικητής τελικά ο εκπρόσωπος της ρωσικής σχολής που κατέκτησε το χρυσό με Ιπόν.

Μετά από αυτόν τον αγώνα είναι σαφές ότι οι δύο τους θα συναντηθούν και πάλι σε πολλούς μεγάλους τελικούς. Ο Ρουστάμ Σαμπουραχμάνοφ πρόεδρος της Ολυμπιακής Επιτροπής του Ουζμπεκιστάν, απένειμε στον Γιάγκο Αμπουλάτζε το χρυσό μετάλλιο.

«Δεν είμαι συνηθισμένος να αγωνίζομαι στο χρυσό βαθμό. Ήταν ένας δύσκολος αγώνας για μένα, ειδικά ένας αγώνας 12 λεπτών που κρίθηκε στο τέλος. Ο προπονητής μου είπε ότι πρέπει να κερδίσω ή να μείνω στο τατάμι. Έτσι έπρεπε να κερδίσω αυτόν τον αγώνα», είπε ο Αμπουλάτζε.

Ήταν ξεκάθαρο ότι η ομάδα της Ρωσίας δεν πήγε στο Ουζμπεκιστάν για τον τουρισμό.

Το απέδειξε και η Σαμπίνα Γκιλιαζόβα που ανακηρύχθηκε αθλήτρια της αγωνιστικής στα έως 48 κιλά των γυναικών. Στον τελικό έπαιξε με την Λέιλα Άλιεφ από το Αζερμπαϊτζάν. Μόλις 45 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα πήρε μια καθαρή νίκη. Ο Μοχαμάντ Μεριτζιά διευθυντής εκπαίδευσης της διεθνούς ομοσπονδίας παρέδωσε το χρυσό μετάλλιο στη νικήτρια.

«Η ρωσική ομάδα ήταν πολύ ισχυρή σήμερα. Πήραμε τρία χρυσά μετάλλια Είμαστε δυνατοί και το αποδείξαμε σήμερα», είπε η Γκιλιαζόβα.

Στα έως 66 κιλά των αντρών ο αγώνας ήταν υπόθεση των Ρώσων και των Ιαπώνων. Ο Γιούι Άιντα αντιμετώπισε τον Γιακούμπ Σαμίλοφ σε μια θεαματική και απρόβλεπτη ως προς τον νικητή μάχη. Τελικά κερδισμένος βγήκε ο 28χρονος Ρώσος τζουντόκα.

Στα έως 52 κιλά των γυναικών το χρυσό πήγε στη Νότια Κορέα. Η Γεόνγκ Μποκεόνγκ κέρδισε τον περιλάλητο τίτλο απέναντι στην Μπισέλτ Χορλοντόι από την Μογγολία.

Στον τελευταίο τελικό της ημέρας, στα έως 57 κιλά των γυναικών η Ουγγαρέζα Χέντβικ Καράκας νίκησε την Ιβελίνα Ιλίεβα από τη Βουλγαρία.