Ρωσική επέλαση στο Grand Prix τζούντο της Τασκένδης

Από euronews

Συνολικά πέντε χρυσά για τη ρωσική σχολή στο Ουζμπεκιστάν

Ρωσική επέλαση στο Grand Prix τζούντο της Τασκένδης. Με τρία χρυσά μετάλλια την πρώτη ημέρα και άλλα δύο την τελευταία, η ρωσική σχολή του τζούντο άφησε ανεξίτηλο το σημάδι της στο Ουζμπεκιστάν.

Παρά ταύτα, αθλητής της τρίτης ημέρας αναδείχθηκε ένας Σουηδός. Ο Μάρκους Νίμαν διεκδίκησε και κατέκτησε το τρίτο του χρυσό σε Grand Prix.

Στα προημιτελικά νίκησε τον Ιάπωνα Ολυμπιονίκη, Μασού Μπακέρ και στον τελικό τον Ρώσο, Χουσέν Χαλμουρζάεφ.

«Όταν εξασφάλισα το Ippon ήταν ένα εκπληκτικό συναίσθημα. Πέρασε πολύς καιρός από τότε που το ένιωσα. Μόνο γι’ αυτό το υπέροχο συναίσθημα αξίζει η επιστροφή μου», είπε ο Σουηδός τζουντόκα.

Αθλήτρια της ημέρας ήταν η Μπερναντέτ Γκραφ. Η Αυστριακή κέρδισε την κατηγορία των έως 78 κιλών, νικώντας στον τελικό τη Ρωσίδα, Αντονίνα Σλελέβα . Η Γκράφ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση κατά τη διάρκεια της ημέρας και το επισφράγισε στον τελικό.

«Αυτή τη φορά ήταν διαφορετικός ο ανταγωνισμός, πιο έντονος, πολύ περισσότεροι αθλητές αλλά αισθάνομαι πολύ καλά να παλεύω εδώ, καθώς η Τασκένδη είναι αγαπημένος προορισμός για μένα», είπε η Γκραφ.

Τα χρυσά για τους Ρώσους ήρθαν στις πιο μεγάλες κατηγορίες. Στα έως 100 κιλά των αντρών ο Καρμπέκ Ζανικισίεφ αντιμετώπισε τον Ζελίμ Κοτσόγιεφ από το Αζερμπαϊτζάν. Δυο σχεδόν ισοδύναμοι τζουντόκα με διεθνείς επιτυχείς. Στην Τασκένδη όμως η ρωσική εμπειρία νίκησε τα Αζέρικα νιάτα με Ippon.

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της ημέρας για τη Ρωσία ήρθε στην κατηγορία των +78 κιλών των γυναικών. Η Ξένια Τσιμίσοβα κέρδισε και αυτή με Ippon την Κορεάτισσα, Κιμ Χαρούν, γρήγορα και εύκολα. Μόλις 30 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα.

Σε κάθε διοργάνωση μεγάλο ενδιαφέρον έχει η μάχη στα βαρέα βάρη. Εκεί το νούμερο ένα στον κόσμο ο Γεωργιανός Γκουράμ Τουσισβίλι έπαιξε με τον τοπικό ήρωα Μπεκμουρόντ Ολτιμπόεφ.

Ένας αγώνας ανάμεσα σε πανομοιότυπους αθλητές. Ίδιο βάρος ίδιο ύψος, το ίδιο επιθετικό τζούντο.

Ο Τουσίσβιλι σκόραρε πρώτος waza ari. Ο Ολταμπόεφ απάντησε με ένα δικό του waza ari.

Αλλά 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Τουσισβίλι πέτυχε Ippon για να πάρει τον μεγάλο τελικό.

Ιδιαίτερη μνεία και στην Νάταλι Πάουελ. Η Ιρλανδέζα τζουντόκα κέρδισε το χάλκινο στα έως 78 κιλά και έφτασε τα 28 μετάλλια σε διεθνή τουρνουά.