Γκραν φινάλε για τον Ρινέρ στο Διεθνές Τουρνουά Τζούντο της Μπραζίλια

Με το βλέμμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο αγωνίστηκαν στη Βραζιλία τζουντόκα από όλον τον κόσμο

Την τρίτη και τελευταία μέρα του Γκραν Σλαμ του τζούντο στη Μπραζίλια, το ενδιαφέρον μονοπώλησε ένας σπουδαίος αθλητής.

Στην κατηγορία των 100 κιλών, το κοινό της Μπραζίλια είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ του Γάλλου Τονί Ρινέρ και του Ιάπωνα Κοκορό Καγκέουρα από την Ιαπωνία ο δέκα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής επαναβεβαίωσε την κλάση του και με μια εντυπωσιακή τεχνική ποδιών άσι γκουρούμα κατέκτησε ακόμη ένα χρυσό. Πρόκειται για την 52η σερί νίκη του σε διεθνή διοργάνωση.

Εντυπωσιακή ήταν και η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ρώσο Ινάλ Τασοέφ και τον Βραζιλιάνο Σίλβα Ραφαέλ.

Ποινή επιβλήθηκε στον Τσέχο παγκόσμιο πρωταθλητή της κατηγορίας των 100 κιλών Λούκας Κρπάλεκ πριν καν ξεκινήσει ο αγώνας. Νικητής αναδείχθηκε ο Γιακίβ Χάμο από την Ουκρανία.

Για τον σπουδαίο Ρινέρ η μέρα ωστόσο δεν ξεκίνησε εύκολα. Ο Νταβίντ Μόουρα έκανε ό,τι μπορούσε για να αναγκάσει τον Γάλλο πρωταθλητή της κατηγορίας βαρέων βαρών να φτάσει στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων του.

«Αισθάνομαι πολύ καλά. Σήμερα ήταν μια μεγάλη μέρα και είναι σημαντικό για μένα ότι ολοκλήρωσα τα γκραν σλαμ και τα τουρνουά με αυτό τον τρόπο. Αν θέλω να πάω στους Ολυμπιακούς του Τόκιο πρέπει προηγουμένως να κερδήσω αυτά τα τουρνουά και σε αυτό επικεντρώνεται η προπόνησή μου», δήλωσε ο Ρινέρ μετά τον αγώνα.

Το μετάλλιο του απονεμήθηκε από την διευθύντρια αγώνων της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο, δρ Λίζα Άλαν.

Στην κατηγορία των 78 κιλών, ο τελικός ήταν βραζιλιάνικη υπόθεση. Η Μαρία Σουέλεν Άλτερμαν και η Μπεατρίς Σούζα έβαλαν τα δυνατά τους. Με μια έξυπνη τεχνική ποδιών άσι βάζ, η Σούζα κατάκτησε τη νίκη και αναδείχθηκε δικαιώς σε αθλήρτια της μέρας.

«Είναι πολύ σημαντικό να συμμετέχουμε σε μεγάλες αθλητικές διοργανώσεις, ειδικότερα στη χώρα μας όπου έχουμε την υποστήριξη των φίλων και της οικογένειάς μας και αυτό κάνει τη διαφορά. Για μένα και για όλους τους αθλητές, οπωσδήποτε, είναι πολύ θετικό και σημαντικό».

Τα μετάλλια απονεμήθηκαν από τον Ιάπωνα Τακέσι Μιούρα, κάτοχο 9 ντάν.

Στην κατηγορία των 90 κιλών, ο τελικός είχε μια γεύση από το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018. Ο Νικολόζ Σεραζαντσβίλι, νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάταξη, κατάφερε να επικρατήσει και πάλι έναντι του Κουβανού Ιβάν Φελίπε Σίλβα χρησιμοποιόντας την χαρακτηριστική τους τεχνιική ούτσι μάτα.

Η συμπατριώτισσά του ωστόσο, Καλιέμα Αντομάρτσι κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη της σε γκραν σλαμ στην κατηγορία των 78 κιλών. Απέναντι στην σημαντική τζουντόκα από τη Βρετανία Νάταλι Πάουελ αγωνίστηκε σκληρά και πήρε το χρυσό με τεχνική οπίσθιας ρίψης. ούρα νάγκε

Σημαντική μέρα ήταν και για τον Ιίντα Κεντάρο από την Ιαπωνία. Στα 100 κιλά βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Βραζιλιάνο Ραφαέλ Μπουζουκαρίνι.

Την καλύτερη στιγμή της μέρας χάρισε στο κοινό της Βραζιλίας, ο Ρώσος Κιρίλ Ντενίσοφ με μια εκπληκτική τεχνική σάρωσης που του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο.