Champions League: Συνέχισαν με νίκες τα φαβορί

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Francois Lenoir
Από euronews

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Τσέλσι πέρασε νικηφόρα από το Άμστερνταμ, επικρατώντας του Άγιαξ με 1-2.

Χωρίς εκπλήξεις διεξήθη η δεύτερη φάση της τρίτης αγωνιστικής στο Champions League.

Τα δύο γκολ του Χάαλαντ δεν αρκούσαν για την Ζάλτσμπουργκ, με το δεύτερο, μάλιστα, εκείνο που έγραψε το 2-2, να τυγχάνει άμεσης απάντησης από τον Ινσίνιε που ένα λεπτό αργότερα βρήκε δίχτυα και χάρισε τη νίκη στη Νάπολη με 2-3. Στον ίδιο όμιλο, η Λίβερπουλ δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία απέναντι στη Γκενκ, την οποία νίκησε μέσα στην έδρα της με 1-4. Η εικόνα της βαθμολογίας στον 5ο όμιλο, με Ιταλούς και Άγγλους να μοιράζονται τις δύο πρώτες θέσεις με επτά και έξι βαθμούς αντίστοιχα, ενώ η Ζάλτσμπουργκ παρέμεινε τρίτη.

Σημαντική, αν και όχι και τόσο εύκολη, νίκη πέτυχε μέσα στην Πράγα η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν της Σλάβια με 1-2, έχοντας προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μέσι. Ο Μπορίλ ισοφάρισε για τη Σλάβια στο 50', όμως επτά λεπτά αργότερα ο Ολαγίνκα με αυτογκόλ έδωσε στη Μπαρτσελόνα τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο ντέρμπι του ομίλου, η Ίντερ νίκησε με 2-0 τη Μπορούσια Ντόρτμουντ και την έπιασε στη δεύτερη θέση του ομίλου με τέσσερις βαθμούς.

Σημαντική νίκη για τη Λειψία στον έβδομο όμιλο κόντρα στη Ζενίτ με 2-1, λίγη ώρα πριν η ουραγός Μπενφίκα κάμψει την αντίσταση της Λυών μέσα στη Λισαβόνα, επικρατώντας των Γάλλων με το ίδιο σκορ.

Τέλος, στον όγδοο όμιλο, η Τσέλσι αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς νίκησε μέσα στο Άμστερνταμ τον Άγιαξ με 0-1, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Μπατσουαγί τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με έξι βαθμούς στην κορυφή του ομίλου, ενώ ακολουθούν Βαλένθια (4) και Λιλ (1) που στο μεταξύ τους ματς στη Γαλλία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.